Tradiční čínská medicína – JÁTRA

V dubnu jsou nejcitlivějším orgánem játra. Jedná se o plný jinový orgán, jehož funkce souvisí s krví, energií a tělesnými tekutinami. Játra uchovávají krev, řídí vnitřní prostupnost organizmu a pohyb energie v něm.

Játra pomáhají trávicímu procesu

Aby trávení mohlo plynule probíhat, je nutná podpůrná činnost jater a žlučníku. Pokud je například disharmonie mezi játry a žaludkem, energie neklesá správně dolů, dochází ke krkání, pocitům tlaku v žaludku až zvracení. Při disharmonii mezi játry a slezinou, kdy energie sleziny nestoupá vzhůru, se objevuje nadýmání břicha a řídká stolice.

Aby trávení mohlo plynule probíhat, je nutná podpůrná činnost jater a žlučníku

V játrech se tvoří žluč, která se uskladňuje ve žlučníku. Ta se vylučuje do tenkého střeva a pomáhá trávení potravy. Pro celý proces je však nutné, aby byla zajištěna dobrá vnitřní prostupnost. Pokud stagnuje jaterní energie, je blokována tvorba nebo vylučování žluče a má to nepříznivý vliv na trávení. Stavy tohoto druhu se projevují bolestí v boku, hořkostí v ústech a špatným trávením.

Zabezpečení pohybu energie, krve a tekutin

Energie, krev a tělesné tekutiny musí v těle cirkulovat. Na pohybu těchto složek se podílejí i ostatní orgány, ale játra řídí vnitřní průchodnost organizmu a vytvářejí ostatním orgánům pro tuto činnost podmínky. Jestliže játra nedokážou dostatečně zprůchodnit organismus, vznikající překážky, dochází ke srážení a stagnaci energie, krve a tekutin. Často se to projeví jako menstruační problémy u žen. Menstruace je bolestivá, nepravidelná a opožděná. Když je naopak průchodnost přílišná, což vzniká při silném rozčilení, záchvatu hněvu, tak energie a krev vystupují prudce vzhůru, tvář rudne a objevují se na ní červené skvrny a oči se podlévají krví.

Kondice jater se projevuje na nehtech

Když játra správně fungují, nehty jsou pevné, hladké, lesklé a mají načervenalou barvu. Když jsou játra postižena, změní se také kvalita nehtů, které jsou lámavé, křehké, vysušené, beztvaré.

Vývodem jater jsou oči

Všechna energie a krev stoupá vzhůru do tváře a prochází dutinami vývodů.  Energie každého z plných orgánů se shromažďuje v určitých zónách oka a jsou nazývány pěti kolečky.

Zornička je vodní kolečko, je vyživována ledvinami, duhovka je větrné kolečko a je vyživována energií jater, oční koutek se nazývá krevní kolečko a je vyživován energií srdce, oční bělmo je kolečko energie, je tvořeno z energie plic a víčka se nazývají masové kolečko, které je vyživováno energií sleziny. Oči mají nejtěsnější spojení ze všech orgánů s játry, pro něž představují vnější vývod energie. Jelikož energie jater prochází očima, potom pokud jsou játra v harmonii, tak dokážou oči rozpoznávat patero barev.

Játra jsou naším hlavním detoxikačním orgánem a jaro je ideální období na jejich očistu a regeneraci

Z dráhy jater vede odbočka k očnímu nervu. Touto cestou přichází k očím výživa, která je pro kvalitu zraku nezbytná. Špatný stav jater může způsobovat různé oční problémy od rozmazaného vidění, šerosleposti, pocitu suchých očí až po oslabení zraku a zežloutnutí očí.

Tekutinou jater jsou slzy

V normální situaci slzy zvlhčují prostředí očí a pomáhají ho udržovat čisté a zbavovat ho případných nečistot. Při poruchách jater může docházet k některým poruchám při vylučování slz. Nedostatek jinové krve v játrech způsobuje sníženou tvorbu slz a následný pocit sucha v očích. Naopak vlhká horkost v dráze jater vyvolává zvýšené slzení, např. za větrného počasí.

Element – dřevo
Emoce – vztek a hněv
Barva – zelená a modrozelená
Chuť – kyselkavá a kyselá
Tkáň – šlachy a nehty
Smyslový orgán – oči
Párovým jangovým orgánem je žlučník
Energetické maximu – 1. – 3. hodina ranní

Dále se k elementu dřevo přiřazují nehty, šíje, krční páteř a bérce

Játra jsou naším hlavním detoxikačním orgánem a jaro je ideální období na jejich očistu a regeneraci.

Byliny a bylinné směsi na podporu jater

Ostropestřec mariánský

Asi nejznámější a nejúčinnější bylina na regeneraci a ochranu jaterní tkáně. Aktivní látky se vážou na membrány hepatocytů a brání tak průniku toxinů, tím chrání jaterní tkáň před cirhózou a nekrózou. Je silným antioxidantem. Zvyšuje vylučování žluči do střev. Ostropestřec je doporučován při poruchách trávení, při poškození jaterní tkáně toxickými látkami, jako podpůrná terapie chronických jaterních onemocnění a při jaterní cirhóze. Vhodný k celkové detoxikaci těla. 

Používají se jemně nadrcená semena a nebo se užívá ve formě extraktu či tinktury. Čaje a nálevy jsou neúčinné, protože se silymarin ničí teplem a navíc je prakticky nerozpustný ve vodě.

Smetanka lékařská – pampeliška

Tato skvělá jarní bylinka má široké použití. Čerstvé mladé lístky se hodí do salátů a polévek, na čaj se používá kořen, květ i nať a z květů se vyrábí pampeliškový sirup nebo med. Pampeliškový kořen svým působením na játra podporuje zdravé trávení, obsažený inulin funguje jako krmivo pro prospěšné střevní bakterie a tím podporuje zdravou střevní mikroflóru.

Obsahuje flavonoidy, hořčiny, karotenoidy, silice a vitamíny.
Kořen je bohatý na inulin.

Jančův jaterní čaj

Podporuje činnost střev, správnou funkci jater a zažívání. Obsahuje kopr, světlík, měsíček a smetanku lékařskou. Pije se teplý čerstvě připravený 2x denně.

Kurkuma

Zázračné účinky kurkumy objevila již před stovkami let čínská a ajurvédská medicína a dnes je populární i u nás. Nejznámější je ve formě kari koření, kterého je součástí a dodává mu úžasnou žlutou barvu.  Obsažený kurkumin má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, působí příznivě na cévy a žíly a také na srdce. Podporuje funkci jater, dobré trávení, detoxikaci, zdravou střevní mikroflóru a dobrou náladu. Jako benefit působí příznivě na stav naší pleti.

Kurkuma je oblíbená v čajových směsích a nebo ji můžeme pít s mlékem ve formě kurkumového latté. Jako koření v prášku lze přidávat do jídla, také můžeme používat čerstvý kořen a nebo užívat kurkumin
v podobě kapslí.

Regalen

Bylinný regenerační přípravek obsahující bylinné výtažky, éterické oleje a bioinformační složky ve vzájemně vyváženém synergicky působícím komplexu.

Kapky mají silné detoxikační, antioxidační a regenerační účinky, zlepšují funkci jater a tím ovlivňují i další procesy v těle. Regalen stimuluje funkci žlučníku a vylučování žluče. Upravuje zažívání, trávení a správné vstřebávání živin, vitamínů a minerálů. Pomáhá při pálení žáhy, pocitech plnosti, nadýmání, dráždivém tračníku a nevolnosti. Je velmi vhodný pro jarní očistné kúry.

Užívá se u dospělých 2-7 kapek 1-3x denně, děti od 3 let 2 kapky denně. Po 3 týdnech užívání následuje 1 týden pauza.

Zklidnění zčeřené hladiny

Jedná se o jednu z nejužívanějších tradičních čínských bylinných směsí, která je obzvlášť vhodná pro ženy. Uvolňuje stagnující čchi jater, posiluje slezinu, vyživuje nedostatečnou krev a nedostatečný jin, ochlazuje horko, uklidňuje srdce a upravuje menstruaci.

Obsažené byliny pročišťují horko, ochlazují krev, oživují krev a odstraňují sraženiny krve, vylučuje vlhko a horký toxin. Zprůchodňují jaterní energii, uvolňují horko z jater, vyživují nedostatečnou jaterní krev, posilují energii čchi sleziny, a tím posilují i její transformační a transportní funkci tak, aby mohla produkovat dostatek energii čchi a krve. Ideální bylinná směs při PMS.

Užívají se 3x denně 4 tablety.

Klubu Energie v životě Luci Turečková přináší další tipy této nekonečné studnice TČM moudrosti, kterou se ženami sdílí. Klub je otevřen i pro Tebe, pokud chceš rozproudit svoji energii v životě. Je možné si za Luci dojít i pro radu do brněnské lékárny Spielberk, kde má mnoho produktů z homeopatie, tkáňových solí a Rescue krizových esencí.

Lucie Turečková
Jsem lékárnice a mojí vášní je zdraví a vše okolo něj. Ráda propojuji alternativní směry jako je tradiční čínská medicína, homeopatie, tkáňové soli a bachovy květové esence s klasickou a přírodní medicínou. Fascinují mě souvislosti mezi tělem, myslí a duší a stále se nadšeně učím něčemu novému.
Komentáře