Když kvetou javory

Tohle období mám opravdu moc ráda. Protože když kvetou javory, nastávají jedny z mých velmi oblíbených časů v roce. Sama pro sebe jim říkám zelený týden. Každý rok přichází v trošku jinou dobu, ale každý rok to trvá zhruba týden. Letos je ta doba právě teď.

Všimly jste si někdy, jakou barvou javory kvetou? Nebo že vůbec kvetou? Pro ty, kdo se nedívají pozorně, to může vypadat, že raší první zelené lístky. Ale opak je pravdou. Na javorech vyráží jako první zelené květy a teprve když opadají, přichází na svět první lístky. 

Všimly jste si někdy, jakou barvou kvetou javory?

Nejvíc fascinující je ale ta samotná barva květů. Není to totiž obyčejná zelená. Je to směsice svítivě žlutozelené barvy, která jde mírně do tepla, a taky trošku do jedovata. To asi proto mě tak baví. Tato barva není totiž v přírodě moc vidět, a proto je toto období tak fascinující. Občas se podobně vybarví v zimě jeden druh čemeřice, ta smrdutá. Někdy se tato barva na chvíli mihne u rašící vrby nebo potom později v létě, když kvetou pryšce. Ale jinak je to barva zcela a naprosto unikátní. 

Nejvíc fascinující je samotná barva květů.

Javory kvetou zhruba týden, všechny tři naše domácí druhy podobně. Klen, mléč, babyka. Poté začnou jednotlivé kvítky opadávat. Pod javory je v tu dobu doslova nasněženo těmito zelenými kvítky. V dobu, když javory opadávají, to vypadá jako zelený déšť. Obzvláště, když se do jejich korun opře jarní vítr. To potom prší zelená a je veliká krása jít si v tu dobu stoupnout pod javor a nechat se jimi zasypat. 

Je veliká krása jít si v tu dobu stoupnout pod javor a nechat se zelenými květy zasypat.

Zelené květy javorů znamenají ale každý rok to samé. Jsou předzvěstí toho, že za pár dní se celý svět opět zazelená a na svět vypučí nové mladé lístky. Radostně sdělují, že holé větve stromů si velmi brzy oblečou svůj zelený kabátek a skutečné jaro bude tu. 

Klára Stachová
Má vášeň jsou rostliny ve všech svých podobách a skupenstvích. Rostliny divoké i kulturní. Pralesní velikáni stejně tak jako jejich téměř neviditelné formy. Cítím, že je všechny ke svému životu potřebuji ve formě dennodenního kontaktu, a to jak se živými rostlinami, tak třeba jen s jejich esencemi a energií. Tato linka se táhne celým mým životem a postupně mě vede na místa, k literatuře, do škol i k lidem, kteří podobnou energii vyzařují.
Komentáře