S úctou k bylinám loňským

Dnes jsem našla u řeky první kopřivy. Mladé roztomilé žahavky. Neodolala jsem, natrhala jich celou hrst a doma z nich uvařila čaj. A stalo se to, co každý rok… najednou se mi v těle probudila obrovská zelená energie, neodolatelná chuť na živé jídlo, úplná jarní exploze. Se smutkem jsem pohlédla na polici, kde stály sklenice se zbytky loňských bylin, které jsem celou zimu denodenně používala, a já opět věděla, že jejich čas již pominul. Už je nechci pít. Ne teď, když začíná všude kolem pučet nové zelené a tak živé lupení.

Říká se, že byliny mají kouzelnou léčivou moc vždy jen do další sezony. Do doby, než vyrostou další, které se dají sbírat a využívat. Tuto babskou radu si předává lidová moudrost i většina starých herbářů. Byliny v obchodech mají na obalech uvedené spotřební datum až dva roky, nevěřím ale tomu, že takto dlouhou dobu můžou být opravdu účinné. Nějaké látky v nich určitě zbydou, ale takovou silou, jakou mají byliny čerstvé, určitě nedisponují.

Říká se, že byliny mají kouzelnou léčivou moc vždy jen do další sezony.

Co tedy se zásobami, které nám na jaře zůstávají? Jen tak je vyhodit přece nejde. S láskou a úctou jsme je sbíraly a je tedy potřeba se k nim tak chovat i nyní. První možností je spálit je při Hromnicovém ohni. Říká se, že právě Hromnice otevírají novou sezonu, že popel z tohoto ohně je posvátný pro půdu. Přebytky bylin je tedy možné použít při Hromnicovém rituálu jako obětinu. Poděkovat Matce Zemi za její dary a požádat ji o hojnost i pro rok příští. S láskou poté popel roznést po vlastní zahradě a okolní krajině a vrátit tak energii bylin do přirozeného cyklu přírody.

Druhou možností, kterou velmi ráda využívám, je rozloučení se s bylinami pomocí vědomých koupelí. Z těchto bylin připravuji na jaře jednodruhové silné nálevy, které následně používám na koupele při důležitých dnech jako jsou úplňky, novoluní či rovnodennost. Tím, že dělám koupele jednodruhové, a tedy tematické, vědomě se propojím s tou kterou bylinou, vzpomenu si na den, kdy jsem ji sbírala a následně sušila, kdy a jak jsem ji použila, jaká je její esence, poselství, energie, a jaká byla okolní krajina, která mi ji nabídla. Cítím to jako krásný a důstojný způsob, jak se se starými bylinami jednak rozloučit, ale také jak se na ně naladit pro další sezonu. Budu ji v tomto roce znovu potřebovat? Tuším, kde ji najdu? V čem pro mě může být přínosná?

Co se zásobami, které nám na jaře zůstávají?

Můžete je spálit při rituálním ohni či rozloučit se s nimi pomocí vědomé koupele.

Zkuste tedy prohlédnout vaše kuchyňské police a spížky a dle toho, co tam najdete, můžete zkusit zrekapitulovat minulý rok a naladit se na ten další. Vaše bylinné zásoby vám můžou podat krásnou zprávu o tom, jaký ten rok byl, co jste potřebovaly a jemně vás v myšlenkách navedou o pár měsíců dopředu – do míst, kde voní louka plná bylin, do příšeří poklidného lesa či na barevné polní meze plné divokého barevného kvítí.

Klára Stachová
Má vášeň jsou rostliny ve všech svých podobách a skupenstvích. Rostliny divoké i kulturní. Pralesní velikáni stejně tak jako jejich téměř neviditelné formy. Cítím, že je všechny ke svému životu potřebuji ve formě dennodenního kontaktu, a to jak se živými rostlinami, tak třeba jen s jejich esencemi a energií. Tato linka se táhne celým mým životem a postupně mě vede na místa, k literatuře, do škol i k lidem, kteří podobnou energii vyzařují.
Komentáře