Zlatá hodinka

Je to taková specialita měsíců září a října. Zlaté podvečerní slunce. Tak zlaté jako nikdy jindy. Mírně teplé a vonící po zemi a suchých travách. Když vás zastihne na louce a probleskne mezi odkvétajícími vratiči, zlatobýly a topinambury v nekonečných oblacích stébel suché třtiny, to je teprve podívaná.

Ale prazákladem zlaté hodinky, aspoň tak, jak ji vidím já, je kouzlo šerosvitu. A na ten je potřeba být mezi stromy. A pozorovat za zamhouřenými víčky paprsky slunce prodírající se pomalu opadávajícími korunami listnatých stromů, které se pomalu zbarvují do zlatooranžových tónů. 

Zlatá hodinka je kouzelným magickým časem přicházejícího podzimu.

Tohoto principu využívali odjakživa zahradníci, zahradní architekti i komponisté velkých krajinných celků i zámeckých parků. Chodili celé dny po krajině a pozorovali, kudy a jak putuje slunce. Strávili venku mnoho dní před tím, než vůbec vzali do ruky tužku a papír. Do těchto pečlivě vypozorovaných míst potom umisťovali remízky, aleje či sady a do nich posezení, kam dřívější šlechta usedala například k onu pověstnému čaji o páté. A divadlo, které se před nimi potom otevíralo, nebylo vůbec nahodilé. Stromy byly v přesných pozicích a kompozicích a paprsky zářily přesně směrem takovým, aby slunce malovalo do krajiny. Romantika jak vyšitá. Když se budete pozorně dívat v zámeckých parcích, určitě si těchto nenahodilostí také všimnete. A chcete-li si to opravdu užít, anglické krajinářské parky jsou v tomto naprosto unikátní.

Zlatá hodinka je kouzelným magickým časem přicházejícího podzimu. Mám za to, že v jiném období tato atmosféra není tak zřetelně hmatatelná. Ráda v těchto časech sbírám podzimní byliny a plody. Protože na jaře a v létě se dá krásně sbírat od rána, na podzim už je ale často až do časného odpoledne rosa. Ve zlaté hodince, která je docela pohyblivá podle toho, jak se dny krátí, už je ale sucho, a rostliny mají za mě zcela unikátní energii. Jinou než v květnu a červnu, kdy je sytá a křupavá nebo v červenci, kdy je plná zelených tónů, nebo v srpnu, kdy mají energii vyprahlou až možná mírně pouštní až skalnatou. V září a říjnu se energie přehoupne do plně zemité, vonící po tlejícím listí a čerstvé hlíně. 

Schválně si zkuste někdy uvařit čaj například z červnové a poté ze zářijové šalvěje a pobuďte si s ním. Věřím, že kouzlo zlaté hodinky v tu chvíli procítíte naplno.

Klára Stachová
Má vášeň jsou rostliny ve všech svých podobách a skupenstvích. Rostliny divoké i kulturní. Pralesní velikáni stejně tak jako jejich téměř neviditelné formy. Cítím, že je všechny ke svému životu potřebuji ve formě dennodenního kontaktu, a to jak se živými rostlinami, tak třeba jen s jejich esencemi a energií. Tato linka se táhne celým mým životem a postupně mě vede na místa, k literatuře, do škol i k lidem, kteří podobnou energii vyzařují.
Komentáře