S Eliškou Lukonchik Očistné vůně
Luci: Vítám Tě tady, ahoj!
Eli: Děkuji moc za přivítání a za pozvání. Zdravím Tebe a všechny krásné bytosti, které v tuto chvíli koukají.
Luci: Také vás všechny zdravím. Dnes nás čeká druhý díl Antidepky na téma Očistné vykuřování. Minule jsem si uvědomila, že jsem ve skupině, kde dávám posty, povídám a zvu hosty, že jsem ani nic neřekla o sobě. Vždy se rozvášním a rozněžním nad krásou hosta, kterého tu mám. Ještě než představím Elišku, řeknu možná pár slov o sobě. Mé jméno je Lucka Ratajská, jsem zakladatelkou projektu Energie v životě, který máme společně s mým mužem, kdy on je velikou podporou na pozadí. Nemám úplně ráda zavírání do krabiček, do slov, kdo jsem, abych popsala to vše, co dělám. Na webu Energie v životě jsou věci, kterými se zabývám. Nejvíce mne asi vystihuje, že jsem lidská bytost zamilovaná do života, do jeho objevování. Sdílím to, co sama kráčím. Z mého pohledu je to inspirací v tom, že život můžeme žít radostně ve všech vlnách, čistkách a proměnách, které se nám všem dějí. Právě proto vznikl tento podpůrný seriál Antidepka, kdy jsem oslovila spoustu krásných bytostí a mně blízkých lidí, ať už tématem, nebo lidsky. Nebo i dohromady. Jsou to témata, která mě samotnou podporují a která mám ráda. Jsou to lidé, které mám ráda i pro jejich energii, kterou mohou k vám šířit. Právě proto je tu dnes Eliška Lukonchik. Vítám Tě, Elí.
Eli: Děkuji moc, Lucinko.
Luci: My jsme se s Eliškou potkaly právě díky vykuřovadlům. Já vykuřuji už velice dlouho. Začalo to aromaterapií, kdy se jednalo o vůně, difuzéry, aromalampy, až to šlo dál přes kadidla a různá vykuřovadla. Byla jsem naprosto nadšená a vytvořila jsem si obrovskou zásobu! Miluju to. Potom jsem poznala Očistné vůně Elišky a zjistila jsem, že se to dá posunout ještě dál! A proto je to právě Eliška, která byla i na Festivalu Energie v životě, kdo nám o tomto tématu popovídá, protože její záběr je mnohem širší. Dnes se kromě vykuřování, jak můžeme vyladit, očistit a harmonizovat vykuřovadly nejen sebe, ale i prostor kolem nás, dostaneme i k tématu ionizace. Máte se na co těšit! Také vám řekneme, co jsme společně s Eliškou uvařily.
Elí, jsem moc ráda, že tu jsi. Jak už jsem říkala, Tvůj záběr je mnohem širší než jsou jen vykuřovadla. Takže pokud chceš k sobě něco doplnit, představit se a trošku se dát do té krabičky, o které jsem mluvila, budu ráda, když cokoliv doplníš.
Eli: Má krabička je opravdu velmi komplikovaná, stává se spíš kruhem aktivit kolem mě, které jsem kdy dělala a dělám. V tuto chvíli primárně pracuji jako kinezioložka, jsem průvodkyně zvědomováním a tato krásná práce s klienty mě už před mnoha lety přivedla k vykuřování vykuřovadly a směsmi, které dělám. Zjistila jsem, že podpora vykuřováním je veliká a věci, které se dříve řešily přes mnoho sezení, se dějí velice rychle a velmi hluboko. A nejen že se dějí, ale očištění je tak hluboké, že už se to nemusí opakovat. Proto jsem založila Očistné vůně a začala jsem vykuřovadla nabízet, protože jsem byla pod neustálým bombardováním po vykuřovadlech. Abych se v tom neztratila, zjistila jsem, že potřebuji organizaci. Vytvořila jsem eshop Očistné vůně. Propojení zvědomování a vykuřovadel je gró toho všeho. Bez ohledu na to, kde jsme, co děláme, jaké máme náboženské vyznání a v jaké fázi života jsme, vykuřovadla nás posunou velmi jemně a laskavě jenom tam, kam potřebujeme. Vždy nás drží, neshodí nás. Jsou jako andělská křídla. Dají nám ale i dračí oheň. To je to propojení mezi zemí a nebem. Ne nadarmo jsou draci stvořeními země plní ohně, andělé nás drží z vesmírného prostoru.
Luci: Moc se mi líbí, jak říkáš, že se Ti to stalo. Mně se takto stalo provázení žen a otevírání do ženskosti. Když jsem byla těhotná se Samuelkem, chtěla jsem přirozený porod. Bylo mi strašně zle, zvracela jsem a potřebovala jsem útěchu. Jedna žena – porodní bába, která byla ochotná dojít i k porodu doma – mi řekla mezi dveřmi: „Zapomeňte na to, že porodíte přirozeně. Natož abyste porodila doma, protože vy v sobě vůbec nemáte ženskost.“ Tehdy to byla strašná rána! Ale zpětně díky, babi. Je legrační, jak to život sehraje, aby se člověk dostal do fáze, kdy se mu to přihodí. Já se samozřejmě rozsypala. Ale potom jsem se dostala do stavu naštvanosti, kdy jsem se postavila do dračí síly. Mně je symbol draka vlastní, jsem takový dračí tvor. Proto se mi líbilo, jak jsi říkala, že se Ti to stalo, protože se v tom vývoji nezavřeme do krabičky. Provázení žen, skupin, kurzů k radosti se mi též stalo. Život nám k tomu potom dává ty podpůrné věci. Já právě vykuřovadla, vykuřovací směsi a podpůrné věci celkově, které nám můžou vonět a pracují s námi, úplně miluju. Dnes bych Tě poprosila, zda bychom to vzaly od podlahy, protože možná kouká někdo, kdo s tím vůbec nemá zkušenost, moc ho to láká a neví, jak to uchopit. Co to vlastně vykuřování je?
Eli: Vezmeme to jako kuchařku. Strukturovaně a se všemi informacemi. V prvé řadě nebudu říkat nic nového, spousta věcí je dohledatelných. Nedělám si na ně patent, ale jak říkáš, možná o vykuřování někdo slyší poprvé. Vykuřování je prastará komunikační technika, kdy skrze dým mezi sebou lidé komunikovali, když nebyly telefony. Ale je to i komunikační technika sami se sebou i se vším kolem nás na určité energetické úrovni. Vše se vším komunikuje. Komunikace je vlastně propojení. Tato prastará technika vznikla z různých důvodů na různých úrovních. Díky ní můžeme očišťovat vztahy a komunikaci napříč veškerým našim bytím. Můžeme čistit prostor, můžeme čistit náš vnitřní prostor, vztahy. Tam, kde zůstaly nějaké konflikty nebo kde máme pocit, že ve vztahu zůstal dluh. Protože se jedná o techniku velmi jemnohmotnou a citlivou, můžeme komunikovat a čistit vztahy i s těmi, kteří už tady nejsou. Je úplně jedno, v jaké podobě daná věc je. Zda je hmotná (fyzicky ji mám – dům, zahrada), nebo je to prostor bytosti, která se odebrala domů za duhový most a já můžu mít pocit, že tam zůstalo něco nedočištěného. Něco nebylo zřejmé, jasné a potřebuji to pročistit, abych viděla do sebe i do vztahu, který nám zůstal. Čili tato prastará technika umí čistit prostor, lidi, emoce nebo vztahy.
Technik vykuřování je celá řada. Někdo rád vykuřuje na takzvaném uhlíku, což jsou velmi jednoduché rychlozápalné uhlíky, na které se následně položí vykuřovací látka a vytvoří to poměrně veliký dým. Rozdíl mezi vykuřováním a aromalampou je to, že dým má tu kvalitu a schopnost dostat se do jakékoliv skuliny. A to nejen prostorové, ale do každé skuliny naší duše. Jeho rozpětí a rozpínavost je velkou kvalitou, protože se dokáže dostat opravdu všude. Další možností je vykuřovat na vykuřovací pícce, což je svícen, na kterém je sítko. Vykuřovací pícky můžeme koupit hotové nebo si je vytvořit i sami z jakéhokoliv svícínku na čajovou svíčku, na který položíme kovové sítko do dřezu do odpadu z drogerie, na které se pokládají vykuřovací materiály. Když vykuřujeme na vykuřovací pícce, dýmu máme méně. To však neznamená, že vykuřování je méně účinné. Další možnost vykuřování je mít vykuřovací materiál smotaný do svazečku, který zapálíme a procházíme s ním prostor. U tohoto vykuřování máme dýmu také poměrně hodně.
Co to vlastně je vykuřovací materiál? Jsou to kořeny, listy, květy, pryskyřice. V podstatě cokoliv, co nás zavolá a je přírodního charakteru, se dá vykuřovat a má své kvality. Často dostávám dotaz, zda je možné vykuřovat něčím, co není zcela usušené. Samozřejmě je to možné. Samo nám to napoví, zda je ten dým pro nás očistný anebo už je příliš dráždící. Vykuřovadlo nemusí být dokonale vysušené a zabalené z obchůdku. Klidně můžu vyjít na zahradu a nechat se volat prostorem, který mě má podporovat, který mě zná, a nasbírat věci, které v daný okamžik cítím, že potřebuju dostat i do sebe.
Luci: Napadá mě ještě jedna praktická věc. Jedním z dotazů bylo, jak si doma vytvořit vykuřovadlo. Ty už se do tohoto tématu krásně pouštíš. Pokud to nebude jen pro daný moment a neutrhnu si lístek šalvěje a nezapálím, ale chtěla bych si z nich dělat smotky, tehdy je důležité, aby byly suché proto, aby mi to nezplesnivělo. Kdybych si teď na procházce chtěla natrhat bejlí a neprosušila ho, tak mi nebude sloužit do jara.
Eli: Můžu ho však udělat a zapálit rovnou, pokud mám pocit, že to chci začerstva.
Luci: Já třeba dělám i to, že si do vykuřovací pícky dám pryskyřice od Tebe a přidám levanduli a různé lístky a bylinky. V ten moment vůbec neřeším, že nejsou usušené. Je to aktuální esence, kterou přikládám.
Eli: To je přesně ono. Potom se může stát, že Tě najednou něco zavolá nečekaně, co jsi neměla vůbec v plánu. Není to usušené, není to nachystané, ale máš pocit, že to na pícce musíš mít. V ten moment je bezesporu dobré vyslyšet své volání a prostě to udělat.
Luci: Ještě mě napadá: když potřebuju prohřát, přidám kromě bylin kousek kůry skořice. Když se chci naladit vánočně, přidám badyán. Nemusím vždy vyjít ven, ale sáhnu i mezi koření (v dobré kvalitě), které mě zavolá, a nechám se jím prolnout ještě i v jiné podobě než v jídle.
Eli: Určitě, to je skvělá připomínka. Vše, co máme v kuchyních, jsou vykuřovadla. A je dobré s tím pracovat. Dokonce i jmelí – blíží se Vánoce a budeme se chtít líbat pod jmelím. Je dobré ho usušit a potom nevyhazovat, ale použít právě jako vykuřovadlo. Jmelí má neuvěřitelné účinky, které se nám zrovna příští roku budou náramně hodit. Tedy jmelí letos nevyhodit, nechat pěkně usušit a potom se nechat volat, když si řekne, abychom jej dali na pícku nebo na uhlík.
Luci: Prosím vás, neberte to zlaté nebo stříbrné, jo? ☺
Eli: (smích) Přírodní.
Luci: A i když se teď dělají trička z bio bavlny, ty také nepalte! Abyste se potom nedivili.
Eli: Tam by mohlo dojít k očistě, ale obávám se, že úplně jiné, než by si člověk pro sebe přál.
Častý dotaz, který jsem zaznamenala, je, zda to musí mermomocí čadit. Nemusí. Vykuřovat můžeme rituálně, to znamená, že máme konkrétní záměr a chceme očistit prostor, ve kterém se nacházíme. Potom potřebujeme hodně dýmu, aby se dostal úplně všude. Dým je velmi žádaný. Ale pokud si chci vykuřovat pro naladění nebo v rámci terapie (všechny suroviny mají veliké terapeutické kvality), nemusí to příliš čadit. Když se spékají pryskyřice, uvolňují se účinné látky a začínají léčit a desinfikovat prostor. Nemusí to vytvářet velký kouř. Může to být jen pro naladění se sama na sebe, pro zvednutí nálady. Nemusí to být vždy velký kouř a nemusí to být vždy rituál. Když si vás to zavolá úplně kdykoliv, vše je v pořádku. Nejsou žádná pravidla, kdy vykuřovat smíme a kdy ne.
Luci: Já vnímám jako velikou kvalitu Tvých směsí a pryskyřic, že když je nedám na uhlík, ale na pícku, je to jemná vůně, která nedráždí toho, kdo třeba do styku s vykuřováním ještě nepřišel. Můj tchán je na to specialista. On si nabíhá – často přijde do té první vlny. A jen otevře dveře a začne kašlat. Okamžitě ho to dráždí. Nemá to prostě rád. Je tedy pravda, že já vykuřuju často! Když se však dá takto pryskyřice na pícku a není k tomu dým, vůně není tak silná, je to příjemné i pro okolí, které zrovna nechce jít do očisty nebo se nechce nechat vykouřit.
Eli: Je to tak. Já mám zpětné vazby podobného rázu. Partneři nebo členové rodiny, kteří nesnesou vonné tyčinky, které také čadí, u pryskyřičných směsí nemají žádný problém. Vůně je velmi jemná a laskavá. A mnohdy jsou příjemně překvapeni! Předchozí generace byla zvyklá na kadidlo z kostelů. Když řeknu, že zapálím kadidlo, mnozí upadají do paniky. Pokud to však neví a dozví se to opožděně, jsou sami často překvapeni, že vůně kadidla může být tak laskavá a příjemná.
…
Pokud se chcete dovědět více o vykuřování, ionizaci či v jakém tématu byl tento rok a jaké ponese ten příští, celý rozhovor s Eliškou Lukonchik najdete v seriálu ANTIDEPKA, kde je jak video, tak možnost audio poslechu, nebo do skupiny Energie v životě, kde jsou všechny rozhovory vysílány živě.