Tradiční čínská medicína – močový měchýř

V lednu je nejvíce ohroženým orgánem močový měchýř, který je velmi citlivý na chlad. Jedná se o dutý jangový orgán, který shromažďuje ledvinami vyloučenou kalnou, nepotřebnou, odpadní tekutinu a následně ji odvádí z těla ven.

K jídlu jsou ideální teplé a zahřívací potraviny a koření. Husté luštěninové a zeleninové polévky, kaše z obilovin, dlouze vařené vývary, pečená a grilovaná jídla. Prospívají různé druhy luštěnin, hlavně fazole, čočka a cizrna. Kaše si ozdobte různými semínky a oříšky, nejlépe předem namočenými. Většinou potřebujeme tělo zahřát a udržet v něm vodu, takže se v zimě nemusíme bát i slanějších jídel. 

V lednu jsou ideální husté luštěninové a zeleninové polévky, kaše z obilovin, dlouze vařené vývary, pečená a grilovaná jídla.

K elementu vody patří mořské i sladkovodní ryby, plody moře a skvělé jsou i tučnější a uzené ryby. Zkuste si přidat mořské řasy do jídla, doplní se jimi minerály a ledvinám a močovému měchýři to prospěje. Super zdravou polévkou (nejen) pro toto období je miso, doporučuji vyzkoušet i jako snídani.

Oslabení a zimomřiví lidé by se měli úplně vyhnout ochlazující zelenině jako jsou okurky, rajčata a papriky, jejich výživová hodnota v tomto období je stejně nevalná a ještě jsou dovážené kdoví odkud. Rozhodně je prospěšnější si dát sezónní zimní zeleninu jako je mrkev, petržel, pastinák, celer, červená řepa, pórek, kadeřávek, květák a další.

Ovoce používáme naše lokální, ale i to je povahy chladné, takže je vhodnější ho krátce povařit se skořicí a hřebíčkem na kompot, upéct si třeba jablečný štrůdl a jablečné slupky nevyhazovat, ale využít na přípravu čaje. Když k nim přidáme skořici, bude to lahodný, osvěžující čaj za pár korun.

Tropické ovoce a citrusové plody příliš ochlazují, takže ty si dejte jen občas a v malém množství. Vodu pijeme nejlépe teplou. 

Nejvíce energie v močovém měchýři je mezi 15 a 17 hodinou, takže to je přímo ideální čas na bylinkové čaje podporující činnost močových cest a ledvin. V bylinných směsích bývá nejčastěji zlatobýl, přeslička, brusinky, medvědice, list břízy, jitrocel, petržel, rozmarýn a šípek. Také je to skvělá doba na sport nebo návštěvu sauny, termoregulace funguje dobře a tělo výborně zvládá fyzickou zátěž.

V lednu je vhodné hodně odpočívat, chodit brzy spát, neponocovat, neprochladnout a hýčkat se.

Protože je močový orgán citlivý na chlad, dbáme na to, abychom neprochladly hlavně v oblasti beder a od nohou, nosíme spodní košilky nebo bederní pás a bedra často nahříváme pohankovým polštářkem. Pokud máme doma studenou podlahu, oceníme tlustší hřejivé ponožky.

V lednu je vhodné hodně odpočívat, chodit brzy spát, neponocovat, neprochladnout a hýčkat se. Můžeme si udělat bylinnou koupel a nebo si do vany či lavorku přidat mořskou, himalájskou nebo epsomskou sůl. Super hýčkací záležitost v zimě je ženská bylinná napářka, která dodá tolik potřebné teplo k ženským orgánům a močovém měchýři. Při nachlazení napařujeme dutiny nad horkou vodou se solí.

Vládnoucí element – voda
Emoce – strach
Barva – tmavě modrá a černá
Chuť – slaná
Tkáň – kosti a zuby
Smyslový orgán – uši
Párovým jinovým orgánem jsou ledviny
Energetické maximu – 15-17 hod.

Klubu Energie v životě Luci Turečková přináší další tipy této nekonečné studnice TČM moudrosti, kterou se ženami sdílí. Klub je otevřen i pro Tebe, pokud chceš rozproudit svoji energii v životě. Je možné si za Luci dojít i pro radu do brněnské lékárny Spielberk, kde má mnoho produktů z homeopatie, tkáňových solí a Rescue krizových esencí.

Lucie Turečková
Jsem lékárnice a mojí vášní je zdraví a vše okolo něj. Ráda propojuji alternativní směry jako je tradiční čínská medicína, homeopatie, tkáňové soli a bachovy květové esence s klasickou a přírodní medicínou. Fascinují mě souvislosti mezi tělem, myslí a duší a stále se nadšeně učím něčemu novému.
Komentáře