Vychutnej si posvátnost ticha a prázdna

Milá,
přišel čas vychutnat si posvátnost ticha a prázdna. To je téma, které Ti přinášíme s prosincem. Ještě před relativně krátkým časem by mě to dost vyděsilo a moje mysl by křičela: “V prosinci?! A to mám asi udělat jak?!” Všechny ty dárečky, přípravy, setkávání  a vánoční shon… 

Učím se to však mít jinak a troufnu si říci, že rok od roku je to lepší. V tichu a posvátkém prázdnu nacházím velkou hloubku a právě v těchto oka-mžicích NIČEHO rozpoznávám své vnitřní světlo. Navíc mám tu výhodu, že jsem vánoční fanda. Naštěstí pro své okolí, jsem už však dost povolila a opustila od přesvědčování opačné strany tábora, proč mít Vánoce a tento čas v oblibě.  

Čím Tě tento měsíc tedy provedeme? 

Pokud jsi na jaře oživila své sny, uskutečňovala a užívala si je během léta, tak s  podzimem jsi mohla poděkovat za úrodu, která Ti přinesla plody Tvého letošního ročního plynutí (s) životem. Semínka z těchto plodů mohou nyní v tichu a tmě trpělivě odpočívat a čekat na svůj další cyklus. Je jen na Tobě, zda-li je budeš chtít znovu zasít. Nyní je ta ideální doba, aby ses i Ty stáhla co nejvíce do svého nitra. Do ticha. Jen tam dokážeš naslouchat  a uslyšet své vniřní vedení. 

Nyní je ta ideální doba, aby ses i Ty stáhla co nejvíce do svého nitra. Do ticha. Jen tam dokážeš naslouchat  a uslyšet své vniřní vedení. 

V prosinci přichází nejdelší noc a nejkratší den. Přichází zima a uzavírá se tak další cyklus. Po té nejdelší a nejhlubší temnotě bude opět přicházet více a více světa. Buď trpělivá a čekej s důvěrou na zázrak zrození nového života, nové jiskry a naděje. 

Prosinec je pro mě měsíc dlouhých večerů, kdy i my dospělí jsme ochotnější uvěřit v kouzla a zázraky. Venku se vše ztišuje a ukládá k zimnímu spánku. I díky krátkým dnům a dlouhým večerům Tě to bude více zvát do Tvého (vnitřního) domova. Máš možnost trávit více času se svou rodinou, častěji než jindy se Ti mohou myšlenky zatoulat do Tvého dětství a vzpomínek. Více se budeš ztrácet ve větším rozjímání, díky kterému můžeš objevit, co Ti již opravdu neslouží, nebo naopak pocítíš neskonalou vděčnost za to, co právě máš a kde se nacházíš. Prostor v tichu Ti umožní najít v sobě i nové. 

V tento čas si dovol nechat se inspirovat dětmi ještě více než kdy jindy. Vnímej to jejich těšení se, víru v zázraky a kouzla. Zároveň můžeš ve vzduchu cítit netrpělivost, která provází čekání na ten velký zázrak zrození. Objev kouzlo důvěry, že vše přijde v ten správný čas. Je to ideální doba pro vytvoření prostoru pro sněníopečování plamínku svého života. Ať už máš naklizeno, teprve se chystáš nebo to letos necháš tak jak to jen, věz, že každá varianta je v pořádku. 

Buď však bdělá a nenech se pozvat do kolotoče “to se na Vánoce musí”. Podívej se, v čem je Ti hezky, co Ti dává smysl a z jakého bodu k jednotlivým aktivitám přistupuješ. Nevadí, že něco bude nedokonalé, avšak vzpomínky a jejich energie na pozadí jsou to nejvíc. Těším se na blikající světýlka v oknech, na vánočních stromcích a nekonečnou záři těšení se v očích malých dětí. Minulý měsíc jsem psala, že máš možnost listopad prožít jinak než minulé roky, ale co teprve ten prosinec?! 

Objev kouzlo důvěry, že vše přijde v ten správný čas.
Prosinec je ideální doba pro vytvoření prostoru pro snění a opečování plamínku svého života.

Ať už chceš či ne, bude Tě tento čas mimo jiné i zvát k rekapitulaci roku uplynulého. S nasbíranými zkušenostmi se s důvěrou otevři novému cyklu. Ve chvilkách rozjímání Ti může vyskočit Tvůj nový záměr, dovol si zase trošku snít. 

Bohyně Koljada přináší symbol cesty ke světlu

Koljada je bohyní prázdnoty, symbol cesty ke světlu. Stráží období přechodu z tmavé do světlé poloviny roku – ZIMNÍHO SLUNOVRATU. Čas zastavení a ponoření se do hloubek klidu a ticha.

Poselství Koljady:

Zažehla jsem jiskru ve tmě nejhlubší noci. Jsem symbolem naděje, že po dlouhé noci znovu nastane den. Jsem prázdnem, hlubokým nádechem…

Aby mohla být úroda bohatá, musí si země nejprve odpočinout. Zvyšuje se i naše potřeba spánku, ticha a odpočinku. Koljada přináší zprávu, že je to úplně v pořádku. Prázdno mezi všemi přechody je nesmírně důležité. Ticho je velký dar. Není potřeba prostor neustále zaplňovat slovem nebo činností. Jedině v prázdném prostoru se může zrodit něco nového. Koljada je zároveň bohyní, která Ti v nekonečné tmě přináší první jiskru záměru a inspirace.

Prosinec doma

Jak Ti je doma? Užíváš adventní pohody, nebo běháš nervózně po domě a zjišťuješ, co vše je ještě potřeba udělat? Dám Ti malý tip. Udělej si seznam, co vše bys ráda stihla. Pak se podívej na to, zda je to Tvé přání nebo následování vzorců, které s Tebou již nejsou v souladu. Udělej to, co zavolá z Tvého nitra. Mohou se tak střetávat dvě energie. Jednou je snaha mít vše perfektně připravené v kontrastu s potřebou ztišení, zpomalení a odpočinku. Najdi způsob, jak to skloubit. Už jen to, že si najdeš malou chvilku, kdy budeš moci koukat do plamene svíčky či z okna na poletující sníh, může být nepopsatelnou chvílí Tvého rozjímání, kdy uzříš své vnitřní světlo

Urči si své tempo úklidu a dekorování svého domova. Nenech se strhnout venkovním tlakem. Užij si proces přípravy prostoru pro oslavu a zázraky. Věnuj se přípravě vánočních dekorací do míry, která  Ti je příjemná. Co kdybys letos svým blízkým napsala krátký vánoční vzkaz a poděkování za to, že jsou. Dovol si i NICdělání, jen buď.

Vytvoř příjemný prostor uvnitř i kolem sebe. 

Naplň svůj domov láskou, pohodou, světlem, teplem a vůní. 

Typickými barvami pro toto období je zelená (víra v život a vzbuzuje naději), zlatá (hojnost a bohatství), stříbrná (otevírá v nás snění) a fialová (prohlubuje uvnitřnění).

Na co se můžeš sama sebe v listopadu zeptat?

Co mě naplňuje?
Za co jsem vděčná?
Dokážu být v tichu a jak mi v něm je? 
Dovolím si tvořit život a okolní podmínky dle svého srdce? 
Žiju v souladu svůj vnitřní a vnější svět? 
Koho chci obdarovat?
S kým ne-chci trávit čas?

Milá, přeji Ti, nechť se Ti daří najít chvilky ticha, kdy budeš mít prostor porozumět příběhu svého života a naladit se sněním na jeho další linku. V Klubu Energie v životě kráčíme tématem po malých krůčcích. Pokud vnímáš, že uvítáš inspiraci, srdečně Tě za námi zveme tudy….

V Klubu téma tohoto měsíce propisujeme do našich životů ještě mimo jiné za podpory Tradiční čínské medicíny v podání Lucie Turečkové, Slovanských run díky Radce Kerpanové, rostlinných bytostí díky Klárce Stachové, jógy s Jani Daňkovou a mandalkami kola roku od Dani Brožové. 

Inspirací pří psaní tohoto článku byly pro mě ženy z týmu Energie v životě. Děkuji rovněž za každé sdílení v rámci Klubu Energie v životě, Cyklu Energie ženy, ženských kruhů a konzultací. Zároveň bych ráda zmínila i další zdroje inspirace, kterými byly především Zuzana Ráčková a její podání Kola roku a slovanských bohyní, dále „Žena v proměnách roku“ od Aleny Naďové, “Jsem žena, jsem bohyně” od Lilie Khousnoutdinové, Šárka Křepelková a její projekt „Tvůrkyně života“.  

Zuzi Balcárková
Narodila jsem se ve znamení vah. Mým celoživotním tématem je tedy harmonie a rovnováha. Mám ráda, když vztahy, věci, chutě, barvy, jednoduše vše, ladí. Objevuji kouzlo toho, jak se postupně můj vnitřní svět propisuje do toho vnějšího a jsou postupně spolu více a více v souladu. V Klubu Energie v životě mnohdy sdílím svou cestu, kdy se malými krůčky otevírám sobě i světu kolem. Věřím, že tím mohu další ženy inspirovat k tomu, že proměny jsou možné. Dříve jsem to vše chtěla urvat hned naplno, tvrdila jsem, že intuici nemám a přála si ideálně návod na život. Až s Klubem a ženami v něm, jsem pochopila, že je potřeba být k sobě laskavější a trpělivější. Dívat se do svého nitra, začít u sebe a nečekat, až se změní okolnosti či lidé ve vnějším světě. Mou momentální součástí je radost ze znovu-objeveného kouzla ženských setkání a sdílení, miluji menší či větší rituály, učím se plynout s ženským cyklem a přírodou venku, napojila jsem se na sílu ceremoniálního kakaa, mou vášní posledních dnů je i kouzlo vlastního dechu. Cítím velkou vděčnost, že mohu spolutvořit prostor na pobytech pro Mámy a mini dcery. Moc ráda tě provedu tím, jak je možné tyto věci zařadit jemně a postupně do svého běžného života. Mimo projekt Energie v životě se věnuji i zkoumání nekonečných možností biorezonance a chvilky ticha si užívám při tvorbě šperků a dalších krásnověcí z minerálů a polodrahokamů.
Komentáře