Bohyně března Vesna

Je tu březen, s ním jarní rovnodennost a vláda bohyně Vesny. Jaro může s její energií propuknout v plném proudu. Přestože se Morana ještě ukazuje v podobě mrazíků a sněhových vloček, tak všude kam vkročí Vesna kvetou sněženky, bledule, krokusy a raší spousta dalších jarních rostlinek a stromů. V den jarní rovnodennosti světlo definitivně zvítězí nad tmou a započne světlá polovina roku. Vesna nám nabízí odvahu vykročit za svými sny, rovnováhu jako bod na časové ose, který zmizí mrknutím oka, a také plodnost.

Odvaha není se nebát, ale podívat se svému strachu do očí, říct mu “vidím tě” a vzít ho za ruku a vykročit.

Nikdy jsem si o sobě nemyslela, že jsem odvážná, ale jako u jiných věci záleží na úhlu pohledu. Odvaha není se nebát, ale podívat se svému strachu do očí, říct mu „vidím tě“ a vzít ho za ruku a vykročit. Kdybych nebyla odvážná, nikdy bych nenapsala tyto řádky, nikdy bych se ani nepokusila uvolnit na zubařském křesle 😁, nikdy bych nepřešla po žhavých uhlících, ani se neponořila do Jizery na první adventní neděli. Kdybych nebyla odvážná, nikdy bych nevykročila na cestu zpět k sobě samé, nekoupila si svoje první barefootové boty, nepozvala bych nikoho k nám na zahradu na slunovratový rituál, neuvařila bych jídlo bez receptu, nikdy bych se nezúčastnila Adventního kalendáře jako obdarovávající….. Co znamená odvaha pro Vás? Kdy jste Vy byli odvážní?

Vesna nemusí probouzet pouze jaro. I my se můžeme definitivně probudit ze zimního spánku, vzpomenout si, co nového objevila naše Zora, Devana si vysnila a s Vesnou to začít přenášet „do hmoty“.         

Já jsem si nejprve ani neuvědomila, jak moc je příznačné, že jsem si do diáře právě na březen naplánovala – začala i realizovat – první akční minikrůčky k tomu, začít nabízet své „uzlíčkování“ veřejně. I když vše je relativní a někdo by mé vyhledávání podstatných informací zahrnul do fáze plánování, ale pro mě je moment udělání si času na práci na počítači momentálně už velmi akčním krokem 😉.

Rovnováhu, kterou jsem se letos vydala podrobněji prozkoumávat, je moje rovnováha mezi dáváním, pečováním o druhé a dočerpáváním vlastní energie. Často na mě vykukují výčitky, že o druhé pečuji málo nebo alespoň ne tak, jak by ocenili. Na druhé straně mi asi ještě častěji chybí energie na péči o všechny a všechno o co bych pečovat chtěla.

K probuzení síly jara a Vesny v sobě můžeme využít i sílu jarních rituálů jako je koupání v potocích, omývání rosou, barvení plných vajec na červeno nebo pálení ohňů s tancem a zpěvem. Já plánuji oheň s kamarádkou a dětmi a místo koupání v potoce se občas po ránu proběhnu bosky venku po zahradě.

Jaké jarní rituály si dopřáváte Vy?

Petra Lavalová
Jsem lidská bytost v ženském těle. Energie v životě, je v mém životě už několikátý rok a klubem kráčím od samého začátku. Sdílení společných i osobních témat se stalo mojí radostí i terapií. A protože i ženy sdílí, že jim mé sdílení přináší jejich vlastní uvědomění sebrala jsem odvahu rozšířit své sdílení do větší sociální bubliny a píšu. pro vás tato blogová zamyšlení. Témata jsou inspirovaná putováním našimi měsíčními tématy v Klubu Energie v životě, která ve mně otevírají nová poznání a náhledy na život.
Komentáře