Co sklízíš a z jakého bodu tvoříš svůj život

Přichází podzim a s ním prostor pro zhodnocení, třídění a úklid. Podzim Tě bude postupně více a více zvát dovnitř, domů. Připrav se na sestup do nitra. Toto je pro mě osobně velmi důležitá věta.

Většinu svého života jsem se snažila být veselá, nestěžovat si, jet stále stejný výkon. Jakmile jsem měla propad, více jsem se stahovala, nebo se naopak nutila být více energií „ven“, protože bych měla být přeci více společenská. Říkala jsem si, co dělám špatně…

Odpověď je jednoduchá. Neposlouchala jsem svůj přirozený biologický rytmus, ale snažila jsem se nacpat do role veselé, spokojené manželky, kamarádky, kolegyně, dcery,… A tak dlouho jsem se přepínala, až jsem jednoho jara byla s energií hodně dole. Ale psssst… Nikomu ani muk, ideálně ani sama sobě…

Snažila jsem se nacpat do role veselé spokojené manželky, kamarádky, kolegyně, dcery…

Je přirozené a přijmi to, že jak se proměňuje energie venku, tak se proměňuje i energie uvnitř nás. Pokud si to dovolíš, dokážeš žít život více v souladu se svými opravdovými potřebami a uvidět věci v jiném světle. Se zpomalením dokážeš vnímat věci v širších souvislostech a užít si více tady a teď. Díky tomu získáš větší prostor zaměřit se na své niterní pocity. 

Když se Tě zeptám: „Kdo jsi?“ Stejnou otázku jsem Ti položila již v dubnu. Pamatuješ si na ni? Jak se proměnila Tvá odpověď? Vezmi si kus papíru a sepiš si veškeré role, do kterých ses obsadila nebo nechala obsadit. 

Jsi v souladu s rolemi, které žiješ? Jakou roli si chceš ponechat, a ze které vystoupíš? Není potřeba dělat radikální řešení, jen se na toto téma v klidu a ideálně s nadhledem podívej. Díky tomu, že poznáš samu sebe, budeš vědět, kam chceš kráčet. Podívej se na svůj záměr z ledna a kam jsi až došla. Pomaloučku, polehoučku, podívej se na vše v širších souvislostech, nebo z jiného úhlu. Užij si pocit vděčnosti za to, co aktuálně máš. 

V září přichází opět období většího řádu, končí období bezstarostných letních radovánek. Užij si milované babí léto, kdy máš ještě možnost dočerpat sílu z plodů a darů sklizně, nastavit tělo a tvář posledním teplým paprskům. 

Udělej si i rekapitulaci, jaké dary a možnosti jsi od začátku dostala a zda jsi je moudře užila. 

Září je čas dokončování a nyní již opravdu nastává období, kdy sklízíme to, co jsme zaseli. Projdi si a podívej se na své činy a prožitky z jara a léta. Přichází období, kdy již nezačínáš nic nového, avšak sklízíš plody své dosavadní práce. Jsi spokojena, čeho se Ti dostává? Zhodnoť, co sklízíš a díky tomu zjisti, z jakého bodu nyní tvoříš svůj život. Mohla jsi udělat něco jinak? To, s čím nejsi spokojená přijmi jako cennou zkušenost. Mám pro Tebe skvělou zprávu. Když budeš chtít, život Ti dá šanci dělat věci zase jinak. Máš nekonečno možností. Můžeš se radovat a prožívat vděčnost za to, co se Ti povedlo nebo být smutná, z toho co se nevydařilo. Pro co se rozhodneš?  Věnuj svou pozornost a energii tomu, co můžeš dále rozvíjet a na čem můžeš stavět.

Zářím Tě provede patronka lidských osudů – Mokoš 

Mokoš je bohyně úrodné půdy a patronka lidských osudů. Je archetypem královny. Tvé myšlenky ovlivňují kvalitu Tvé půdy. Co z ní vyroste, je jenom na Tobě. Už jistě víš, že co zaseješ, to také sklidíš. Mokoš je bohyní země, využij plnými doušky jejího daru a nech se vyživit její hojností s štědrostí.  Přišel čas sklidit a zpracovat plody Tvé práce. Vše, co vyrobíš, bude nést takovou esenci, jakou do ní v daný okamžik vložíš. Co zaléváš a čemu věnuješ pozornost a péči, to roste. Tvoříš s radostí nebo s musem?

Přišel čas sklidit a zpracovat plody Tvé práce.

Září doma

V srpnu jsem Tě pozvala k pomalému úklidu domova. Nyní nastal čas na jeho dokončení. Přichází období, kdy budeš trávit více času uvnitř. Vytvoř si prostředí, kde Ti bude hezky a budeš mít dostatek  prostoru a klidu ke svým niterným výpravám.
Jak koruny stromů proměňují své barvy, i Ty proměň energii svého domova. Barvami tohoto období jsou žlutá a hnědá ve všech svých odstínech. Hnědé tóny Tě krásně ukotví a propojí s Matkou zemí, Tvými kořeny a předky. Žlutá je barvou naši 3. čakry, našeho solaru, též nazývaného “zářící démant”. Je to naše osobní energetické centrum, protože je spojeno s naší osobní identitou a silou. Když je tato čakra v rovnováze a energie plynule proudí, víme, kdo jsme a co chceme. Obklop se těmito barvami. 

Na co se můžeš sama sebe v září zeptat?

Vnímám plody své práce? 
Jsem spokojena s tím, co jsem sklidila?
Umím dokončovat a vyhodnocovat? 
Dělá mi lépe letní volná energie, nebo nadcházející období, kde je vítán řád? 
Je něco, co můžu propustit, aby mohlo vzniknout něco nového?
Jsem propojena se svými kořeny?
Kde vnímám dostatek a hojnost, které oblasti bych ráda podpořila? 

Milá, už jsi ve fázi, že zpomaluješ a pomalu se uvnitřňuješ a volá si Tě trávit více času doma? Uvař si čaj, vystav se ještě posledním hřejivým paprskům slunce a nech na sebe působit to, co sis právě přečetla. V Klubu Energie v životě kráčíme tématem po malých krůčcích.  Pokud vnímáš, že uvítáš inspiraci, srdečně Tě za námi zveme tudy.. .

Klubu Energie v životě téma „Zhodnoť, co sklízíš a z jakého bodu tvoříš svůj život“ propisujeme do našich životů ještě mimo jiné za podpory Tradiční čínské medicíny v podání Lucie Turečkové, Slovanských run díky Radce Kerpanové, rostlinných bytostí díky Klárce Stachové, jógy s Jani Daňkovou a mandalkami kola roku od Dani Brožové. 

Inspirací pří psaní tohoto článku byly pro mě ženy z týmu Energie v životě. Děkuji rovněž za každé sdílení v rámci Klubu Energie v životě, Cyklu Niterní radosti, ženských kruhů a konzultací. Zároveň bych ráda zmínila i další zdroje inspirace, kterými byly především Zuzana Ráčková a její podání Kola roku a slovanských bohyní, dále  „Žena v proměnách roku“ od Aleny Naďové, “Jsem žena, jsem bohyně” od Lilie Khousnoutdinové, Šárka Křepelková a její projekt „Tvůrkyně života“.  

Zuzi Balcárková
Narodila jsem se ve znamení vah. Mým celoživotním tématem je tedy harmonie a rovnováha. Mám ráda, když vztahy, věci, chutě, barvy, jednoduše vše, ladí. Objevuji kouzlo toho, jak se postupně můj vnitřní svět propisuje do toho vnějšího a jsou postupně spolu více a více v souladu. V Klubu Energie v životě mnohdy sdílím svou cestu, kdy se malými krůčky otevírám sobě i světu kolem. Věřím, že tím mohu další ženy inspirovat k tomu, že proměny jsou možné. Dříve jsem to vše chtěla urvat hned naplno, tvrdila jsem, že intuici nemám a přála si ideálně návod na život. Až s Klubem a ženami v něm, jsem pochopila, že je potřeba být k sobě laskavější a trpělivější. Dívat se do svého nitra, začít u sebe a nečekat, až se změní okolnosti či lidé ve vnějším světě. Mou momentální součástí je radost ze znovu-objeveného kouzla ženských setkání a sdílení, miluji menší či větší rituály, učím se plynout s ženským cyklem a přírodou venku, napojila jsem se na sílu ceremoniálního kakaa, mou vášní posledních dnů je i kouzlo vlastního dechu. Cítím velkou vděčnost, že mohu spolutvořit prostor na pobytech pro Mámy a mini dcery. Moc ráda tě provedu tím, jak je možné tyto věci zařadit jemně a postupně do svého běžného života. Mimo projekt Energie v životě se věnuji i zkoumání nekonečných možností biorezonance a chvilky ticha si užívám při tvorbě šperků a dalších krásnověcí z minerálů a polodrahokamů.
Komentáře