Červnu vládne Kupala, bohyně vody,  patronka bylinkářek, bohyně léčitelka těla i duše. Její jméno je odvozeno od slova „koupat se“ ve smyslu očisty a uzdravení.

            Slovanské bohyně jsem znala již dříve, ale Kupala mě nějak míjela. Letos mě velmi volá, až vábí a zároveň dráždí, protože se mi nedaří zachytit své spojení s ní.

Vodu jsem většinu svého života brala jako další samozřejmost. Až v poslední době objevuji její kouzlo a sílu. Její moc ze mě smýt vše co mi již neslouží, ať už v podobě rituálu, ponoření nohou do potoka, nebo jen „obyčejné“ sprchy. Začínám objevovat a milovat všechny podoby vody – jemné potůčky, i široké řeky, rybníky, moře, ale i vanu plnou vody – nejlépe se solí a éterickým olejíčkem, vodu ve sklenici, rosu, mlhu, déšť… Životadárná voda, kterou máme všichni v sobě a bez které nemůžeme žít.

Začínám objevovat a milovat všechny podoby vody – jemné potůčky, i široké řeky, rybníky, moře, ale i vanu plnou vody – nejlépe se solí a éterickým olejíčkem, vodu ve sklenici, rosu, mlhu, déšť…

Podobný vývoj mám vlastně i s bylinkami. Jako malá jsem nesnášela jakýkoli bylinkový čaj a vyhýbala se práci na zahradě. Povinný školní sběr bylin byl pro mě pořádný opruz a vybírala jsem byliny zásadně podle toho, u kterých jsem měla pocit, že to bude rychleji přibývat a budu to mít rychle za sebou. Teď už si několikátý rok suším různé druhy bylinek – objevuji hlavně ty, které se stěhují na naši zahradu, a že jich není málo. Máme tu jitrocel, jetel, řebříček, kokošku, diviznu, popenec, sedmikrásky, černý bez 🥰….. A k tomu jsem konečně vysadila i svoji bylinkovou zahrádku s mátou, majoránkou, mateřídouškou, tymiánem, saturejkou, dobromyslí, měsíčkem, slézem, šalvějí……. Dnes už miluji celý proces okolo bylinek – opečování těch zahradních, objevování divokých, sběr, sušení, pokusy o sirupy či tinkturu.

Jedním z atributů Kupaly jsou i květinové věnce. Po velmi dlouhých letech jsem si měla tu úžasnou možnost si připomenout jejich splétání na pobytu pro ženy Energie v životě. Byl to skvělý zážitek plný jak propojení žen vzájemně, tak právě propojení sebe samé s květinami a přírodou. Věnečky jsme pak nechala s poděkováním na louce na úžasné vyhlídce.

Svátkem kola roku spojeným s Kupalou je letní slunovrat. Živly tohoto svátku jsou oheň a voda. Mám v plánu oslavit tento svátek na zahradě s kamarádkou a našimi dětmi. Právě vzhledem k účasti většího počtu dětí než dospělých už nemám velké plány, jak bude rituál probíhat. Jen vím, že oheň a voda u toho budou s námi. V ohni spálíme bylinky nasušené v loňském roce, abychom vytvořili prostor pro nové. Poděkujeme životu za vše co nám přináší a budeme oslavovat.

Že by to mé propojení s Kupalou bylo už teď větší než jsem si na začátku uvědomovala? 🤔 Jak to máte Vy s vodou a bylinkami?

Petra Lavalová
Jsem lidská bytost v ženském těle. Energie v životě, je v mém životě už několikátý rok a klubem kráčím od samého začátku. Sdílení společných i osobních témat se stalo mojí radostí i terapií. A protože i ženy sdílí, že jim mé sdílení přináší jejich vlastní uvědomění sebrala jsem odvahu rozšířit své sdílení do větší sociální bubliny a píšu. pro vás tato blogová zamyšlení. Témata jsou inspirovaná putováním našimi měsíčními tématy v Klubu Energie v životě, která ve mně otevírají nová poznání a náhledy na život.
Komentáře