Škola a přechodový rituál pro děti

Pázdniny jdou do finále! Pojď se zastavit a vytvořit si prostor pro sebe a své dítko/dítka, kdy se s plnou pozorností rozloučíte s tímto časem a vstoupíte do nového školního či školkového roku.

Spolu s Marcelkou Hrdou a Zuzi Ráčkovou jsem měla možnost být součástí letošního Healing Festivalu, kde jsme měly workshop pro rodiče s dětmi, na kterém jsme sdílely naši vášeň pro rituály. Mnoho rodičů bylo překvapeno, jak to může být jednoduché a zároveň jak mohou být naší přirozenou součástí.

Rituály můžou zabrat pár minut i několik hodin. Podělím se s Tebou o několik našich rodinných pravidelných několikaminutovek. 

  • Ranní zapálení svíčky s přáním hezkého dne pro nás všechny.
  • Příprava ceremoniálního kakaa a vychutnání společného prvního doušku. 
  • Večerní masírování nožiček nebo ručiček.
  • Večerní povídání v posteli o tom, jak jsme se daný měly a usínáme s myšlenkou na něco hezkého, co jsme prožily a za co chceme poděkovat.

Zamysli se, co by mohl být váš rodinný pravidelný rituál, kdy si vytvoříte cíleně společný čas a budete plnou vzájemnou pozorností. 

Rituály můžou zabrat pár minut i několik hodin.

Nabízím Ti i tip na na jeden jednoduchý přechodový rituál, který už  bude chtít malinkou přípravu. Avšak věřím, že to budou krásné chvilky, kdy se rozloučíte s létem a vysníte si společně krásné plynutí v novém školním roce. Co k tomu potřebujete?  

Krok číslo 1 – Čas

Vytvořte si “časovou kapsli”, kdy vás nic nebude rušit, nikam nebudete spěchat a budete mít možnost jen společně plynout. Tento krok bývá mnohdy ten nejtěžší 🙂  

Krok číslo 2 – Dobrůtky

Připravte si společně malou hostinu. Stačí pár kousků ovoce či zeleniny, oříšky, dobrý nápoj…. Pusťte si k přípravě svou oblíbenou hudbu a třeba si u toho i zatančete. Odvažte se a moc si to spolu užijte.

Krok 3 – Přechodové místo

Někde v prostoru si vytvořte místečko, kde pomyslně z času prázdnin vkročíte do času školního roku. Může to být jednoduše šátek/provázek/lano položené na zemi nebo pomyslná brána z větví či korun stromů.

Krok číslo 4 – Příprava oltáře 

Projděte se spolu po zahradě či okolí svého domu a nasbírejte si květiny, kterým oltář následně vyzdobíte. Oltář je pro nás takové místo zázraků. Jeho přípravu si vždy moc užíváme. Máme rády středovou svíci, kterou si můžete spolu pokaždé zapálit. Položte si na něj i silový předmět (náramek, sponka, kamínek … ), který vám bude připomínat právě tento okamžik.

Krok číslo 5 – Zastavení a poděkování

Posaďte se spolu k oltáři, který jste spolu připravili. Dejte si společný nádech a výdech. Projděte si léto a zavzpomínejte, co krásného jste prožili. Poděkujte za to. Můžete si i říci, co byste příští rok udělali jinak a co byste naopak rádi zopakovali.

Poté se nalaďte na energii nadcházejícího období. Popovídejte si o tom, co vás čeká, co byste si přáli zažít. Třeba i vyvstane, čeho se bojíte. Máte ideální možnost si o tom popovídat a ještě to spolu vyladit.

Jakmile bude cítit, že vše důležité bylo řečeno, stoupněte si před své přechodové místo. Můžete spolu nebo každý za sebe a symbolicky projděte branou s myšlenkou na krásné dny, které vás čekají.

Pusť veškerá očekávání a lpění.

My k rituálům ještě rády používáme různá vykuřovadla, svíčky, květiny, energii živlů, hudební nástroje, zdobení….

Tipů je řada a každý rituál je díky jedinečnosti daného okamžiku originál.

Pokud bys měla chuť vytvořit si pro sebe a svou dcerku či syna “časovou kapsli” spolu s námi, srdečně vás zveme na některý z našich podzimních pobytů. Společně se ponoříme do kouzelného času spolu a během pobytu se můžete těšit i na závěrečný kokosový či jiný nádherný rituál. 

Ještě nesmím zapomenout na jeden důležitý tip k rituálům s dětmi. Pusť veškerá očekávání a lpění na tom, jak si to představuješ TY. Děti mají mnohdy jiné představy a “časové kapsle” než my velké holky. Takže si to SPOLU moc užijte.

Zuzi Balcárková
Narodila jsem se ve znamení vah. Mým celoživotním tématem je tedy harmonie a rovnováha. Mám ráda, když vztahy, věci, chutě, barvy, jednoduše vše, ladí. Objevuji kouzlo toho, jak se postupně můj vnitřní svět propisuje do toho vnějšího a jsou postupně spolu více a více v souladu. V Klubu Energie v životě mnohdy sdílím svou cestu, kdy se malými krůčky otevírám sobě i světu kolem. Věřím, že tím mohu další ženy inspirovat k tomu, že proměny jsou možné. Dříve jsem to vše chtěla urvat hned naplno, tvrdila jsem, že intuici nemám a přála si ideálně návod na život. Až s Klubem a ženami v něm, jsem pochopila, že je potřeba být k sobě laskavější a trpělivější. Dívat se do svého nitra, začít u sebe a nečekat, až se změní okolnosti či lidé ve vnějším světě. Mou momentální součástí je radost ze znovu-objeveného kouzla ženských setkání a sdílení, miluji menší či větší rituály, učím se plynout s ženským cyklem a přírodou venku, napojila jsem se na sílu ceremoniálního kakaa, mou vášní posledních dnů je i kouzlo vlastního dechu. Cítím velkou vděčnost, že mohu spolutvořit prostor na pobytech pro Mámy a mini dcery. Moc ráda tě provedu tím, jak je možné tyto věci zařadit jemně a postupně do svého běžného života. Mimo projekt Energie v životě se věnuji i zkoumání nekonečných možností biorezonance a chvilky ticha si užívám při tvorbě šperků a dalších krásnověcí z minerálů a polodrahokamů.
Komentáře