Uzři své dary a poděl se o ně se světem

Milá, 

vítej v srpnu, dovol si v tomto měsíci uvidět své dary a poděl se o ně se světem. Nejde to? Ano, je to možné, jen uvěř v samu sebe. V tomto období se proměňuje energie. Červenec oplýval nadšením. Nyní v přírodě nastává období relativního klidu a vyprahlosti. Přišel čas přípravy na sklizeň.

Jak se cítíš Ty, potřebuješ také trochu zpomalit? Tato část roku Tě zve k tomu, aby sis vytvořila prostor pro samu sebe a energie srpna Tě k tomu přímo vybízí. Dopřej si dostatek spánku, načerpej energii a zazdrojuj se na temnější část roku.

Hospodař se svojí energií vyváženě – najdi rovnováhu vně i uvnitř. 

Naskočila mi píseň „Spomaľ máš privysokú rýchlosť….“ od Kataríny Knechtové. 

Hojnost, hojnost a zase hojnost. Otevři se jí a propoj to s vděčností za to, co už máš. Stop. Zpomal a zastav se. Zklidni své tempo i mysl. Až v pomalejším tempu jsi schopna opravdu uvidět, jaké dary Ti svět nabízí a jaké dary můžeš nabídnout Ty. Tak jak hospodáři sklízejí na svých polích a vidí svou (ne)úrodu, i ty využij toto období k rekapitulaci a podívej se na to, co se Ti povedlo, co Tě vyživuje, slouží či naopak už neslouží. Co chceš proměnit?  

Pomalu obracej pozornost z vnějšího světa k sobě a svým emocím. 

Srovnej si svůj záměr s tím, kde se nyní ve skutečnosti nacházíš. Jsi spokojená se svými odpověďmi? Ty budou základem pro Tvůj příští rok. Může se Ti to zdát jako předčasné, ale právě nyní je prostor SNÍT o roce příštím. Podívej se, co sklízíš ze svého záměru. Vnímáš plody své cesty? Někam si ve své prázdninové energii snění napiš své myšlenky, sny, nápady poznání, své dary a své zdroje. 

Zatím nic nehodnoť, výsledek své cesty přijmi takový, jaký je. Smiř se se svým tady a teď. Jaké pocity vnímáš? Jen je pozoruj. Zhodnocení si necháme na příští měsíc. Avšak, pokud máš chuť slavit, udělej to. Jestli jsi naopak v rozpacích, buď k sobě laskavá a buď vděčna, že vidíš prostor udělat věci jinak. Někdy je potřeba věci nechat dosednout. Nauč se soustředit na ty dobré věci ve svém životě, neboť:

Čemu věnuješ pozornost, to roste…

Propoj se s pocitem VDĚČNOSTI za to, co Ti život nabízí a co Ty můžeš nabídnout jemu. Propusť zbytečné a otevři se hojnosti. 

Energie je lehce podobná té lednové. Nekonej zatím konkrétní kroky k naplnění, ale jen si dovol zamilovaně snít bez hranic, bez lpění na výsledku či posuzování, co je a není reálné. Koncem srpna se začni již pomalu ladit na energii podzimu. Nastává období, kdy přecházíme ze světla do tmy, z povrchu do nitra. 

Dovol si zamilovaně snít bez hranic a lpění na výsledku či posuzování, co je a není reálné.

Mám pro Tebe jeden tip pro toto období. Často je pro nás snadné oceňovat druhé a vidět na nich to dobré. Jak to máš ale s (d)oceňováním sebe a svých nejbližších? Zaměř se na to, co na sobě nejvíce oceňuješ, čeho si ceníš na svých milovaných? Napiš dopis vděčnosti sobě nebo někomu blízkému. Poděkuj sobě, za sebe, žek kráčíš svým životem. Poděkuj mu/jí za to, že jsou součástí Tvého života. Že by třeba první tip na vánoční dárek?

Bohyně Roda Ti připomíná Tvou sílu

Roda je bohyně rodiny, rodové linie a úcty ženě jako nositelce života, úcty k předkům. Je tady, aby Ti připomněla sílu, kterou v sobě jako žena neseš. Skrze Tebe přichází nový život a lidský rod může pokračovat dál.

Přichází v srpnu, v období, kdy úroda dosahuje svého vrcholu. Období druhé sklizně, kdy sklízíme obilí. Připomíná nám, že samotné dávání v sobě obsahuje projev vděčnosti za náš život v dostatku. Současně nás zve k prozkoumání našeho rodu. Každý rod prošel obdobím světla i stínu. Jaké vzorce si neseme, co předáváme svým dětem. Jsme ochotné překročit vlastní stín? Čím svobodnější budeme my, tím svobodnější budou naše děti.

Srpen doma

Červen i červenec byly pro mě rychlé. Jak sis užila první polovinu prázdnin? Srpen Tě zve k tomu, abys zpomalila a pomalu začaly uklízet po létě. Protřiď nastřádané věci, ukliď, věnuj nebo vyhoď nepotřebné. V srpnu se už ozývají první závany podzimu. Pomalu začni vnímat proměnu energie.

Začala jsi již tvořit zásoby na podzim a zimu? Věřím, že už se Ti objevily první zavařeniny, první plody sklizně, ať už v podobě ovoce či zeleniny, ale i Tvého osobního kráčení tímto rokem. Proto si ukliď a udělej pořádek nejen ve sklepě a spíži, ale i na svém pracovním stole.

„Oheň a voda jsou v bouři sjednoceny. Polibek léta.“

Alena Naďová

Barvami tohoto období je právě fialová, která je kombinací červené (barva energie a ohně) a modré (barva vody a emocí). K srpnu patří i zlatá, barva hojnosti, úspěchu a zralého zlatavého obilí.  Vytvoř si z něj věnec na domovní dveře, který bude přitahovat hojnost Tvého domova. Věnec ještě můžeš dozdobit makovičkami, dalším symbolem hojnosti. 

Svátky v srpnu 

Dožínky oslavují ukončení žní, vděčnost, že úroda je pod střechou. První a poslední snop obilí se obětoval, aby příští rok byla úroda opět bohatá. Lidé vyjadřovali vděčnost za úrodu. Pletly se dožínkové věnce z nejlepších snopů, které pak hospodáři dávali na štědrovečerní stůl jako projev vděčnosti. Jsou to svátky veselí, tance, zpěvu a mírného obžerství. Bylinou je kromě obilí, také slunečnice, která symbolizuje odvahu, sílu a také vitalitu.

Vytvoř si obilnou panenku, jako symbol hojnosti, kterou můžeš ozdobit svůj oltář.

Na co se můžeš sama sebe v srpnu zeptat?

Jsem připravena na tmavší část roku?
Kde a co je můj zdroj energie?
Umím zpomalit a dělat NIC?
V jakých oblastech zažívám hojnost?
Za co jsem vděčná?
Čeho si cením na sobě?
Co jsou mé dary?
Co si ponechám a co propustím?

Využij pomalosti srpna a článek si pomaličku pročti. Klidně si to rozlož do několika dnů a postupně se k němu vracej. V Klubu Energie v životě kráčíme tématem po malých krůčcích. Pokud vnímáš, že uvítáš inspiraci. Srdečně Tě za námi zveme tudy

Klubu Energie v životě téma „Uzři své dary a poděl se o ně se světem“ propisujeme do našich životů ještě mimo jiné za podpory Tradiční čínské medicíny v podání Lucie Turečkové, Slovanských run díky Radce Kerpanové, rostlinných bytostí díky Klárce Stachové, jógy s Jani Daňkovou a mandalkami kola roku od Dani Brožové. 

Inspirací pří psaní tohoto článku byly pro mě ženy z týmu Energie v životě. Děkuji rovněž za každé sdílení v rámci Klubu Energie v životě, Cyklu Niterní radosti, ženských kruhů a konzultací. Zároveň bych ráda zmínila i další zdroje inspirace, kterými byly především Zuzana Ráčková a její podání Kola roku a slovanských bohyní, dále  „Žena v proměnách roku“ od Aleny Naďové, “Jsem žena, jsem bohyně” od Lilie Khousnoutdinové, Šárka Křepelková a její projekt „Tvůrkyně života“.  

Zuzi Balcárková
Narodila jsem se ve znamení vah. Mým celoživotním tématem je tedy harmonie a rovnováha. Mám ráda, když vztahy, věci, chutě, barvy, jednoduše vše, ladí. Objevuji kouzlo toho, jak se postupně můj vnitřní svět propisuje do toho vnějšího a jsou postupně spolu více a více v souladu. V Klubu Energie v životě mnohdy sdílím svou cestu, kdy se malými krůčky otevírám sobě i světu kolem. Věřím, že tím mohu další ženy inspirovat k tomu, že proměny jsou možné. Dříve jsem to vše chtěla urvat hned naplno, tvrdila jsem, že intuici nemám a přála si ideálně návod na život. Až s Klubem a ženami v něm, jsem pochopila, že je potřeba být k sobě laskavější a trpělivější. Dívat se do svého nitra, začít u sebe a nečekat, až se změní okolnosti či lidé ve vnějším světě. Mou momentální součástí je radost ze znovu-objeveného kouzla ženských setkání a sdílení, miluji menší či větší rituály, učím se plynout s ženským cyklem a přírodou venku, napojila jsem se na sílu ceremoniálního kakaa, mou vášní posledních dnů je i kouzlo vlastního dechu. Cítím velkou vděčnost, že mohu spolutvořit prostor na pobytech pro Mámy a mini dcery. Moc ráda tě provedu tím, jak je možné tyto věci zařadit jemně a postupně do svého běžného života. Mimo projekt Energie v životě se věnuji i zkoumání nekonečných možností biorezonance a chvilky ticha si užívám při tvorbě šperků a dalších krásnověcí z minerálů a polodrahokamů.
Komentáře