Tradiční čínská medicína – tlusté střevo

V prosinci je nejvíce ohroženým orgánem tlusté střevo. V tlustém střevu probíhá převážně vstřebávání vody a elektrolytů a zbytky nestrávené potravy se zahušťují a je vytvářena stolice. Stolicí odchází z těla ta část stravy, kterou již tělo nepotřebuje a ani neumí zpracovat. Na vylučování stolice se vedle tlustého střeva podílejí i plíce, a to konkrétně svou funkcí řízení sestupu energie v těle. Díky klesavému pohybu energie plic může probíhat sestup i v tlustém střevě.

Podle TČM můžeme naše střevo uvést do nerovnováhy a ztrácet tak drahocennou čchi, když jíme rafinované potraviny a potraviny s malým množstvím vlákniny.

Emoce přiřazena k prvku kov je zármutek. Je úplně v pořádku cítit a prožít si bolest a žal, ale také je potřeba tyto emoce zase propustit. Rovněž je velmi důležitá schopnost a ochota odpouštět, protože pokud jsme k minulosti připoutání, nemůžeme jít dál. Pak mohou vznikat například vředy nebo zácpy. Pokud existují situace nebo věci, které neustále odmítáme, nechceme je přijmout, může naopak docházet průjmům.

Další potíže z dlouhodobě nezpracovaných emocí spojených s kovem mohou být nadýmání, silně a nepříjemně zapáchající stolice, bolesti a otoky ve spodní části břicha, ztráta břišního napětí, tělesný zápach, zánět slepého střeva, hemoroidy, zhoršená paměť a koncentrace.

Problémy s tlustým střevem se také velmi často projevují na kůži, se kterou je tlusté střevo i plíce úzce spojené. Často to mohou být různé vyrážky, suchá nebo naopak mastná pleť, ekzémy a akné. A protože je tlusté střevo aktivní mezi 5. a 7. hodinou, je ideální se vyprázdnit právě v této ranní době.

Problémy s tlustým střevem se také velmi často projevují na kůži.

Podle TČM můžeme naše střevo uvést do nerovnováhy a ztrácet tak drahocennou čchi, když jíme rafinované potraviny a potraviny s malým množstvím vlákniny. Pak se v těle tvoří jedovaté látky a zatěžují systém, tělo pak vstřebává toxiny z tlustého střeva nazpět do krve, což poškozuje játra. Vláknina je nutná k urychlení procesu vyměšování a pokud jí není v jídelníčku dostatek, obsah střeva stagnuje a proces onemocnění může začít. Také střevu prospívá strava, která hydratuje a je bohatá na tekutiny, protože střevo nemá rádo sucho, dále také jídla neutrální nebo zásaditá. Pokud jsou potíže s tlustým střevem, měl by jídelníček obsahovat hlavně hodně zeleniny, která se právě chová zásaditě.

Na zvlhčení sliznice střeva mají blahodárný vliv kompoty, hlavně v čerstvé teplé podobě.
Ideální je krátce podušená hruška, jablíčko a švestky, doplněné o špetku skořice. Kompoty
pomáhají zvlhčit plíce a tlusté střevo, jsou dobrým pomocníkem při suchém kašli a zácpě.

Střevnímu mikrobiomu prospějí probiotika, kvašená zelenina a pickles, takže nezapomínejme na porci kvašené zeleniny ke každému jídlu. Pro dodání vlákniny je ideální psyllium, které na sebe váže vodu a vytváří gel, který působí blahodárně na tlusté střevo a usnadňuje vyprazdňování. Probiotika spolu s prebiotiky s psylliem najdeme např. v přípravku Lepicol, který je možné používat dlouhodobě.

Vládnoucí element – kov
Klimatický projev – sucho
Emoce – melancholie, smutek, zármutek
Barva – bílá a šedá
Chuť – pikantní, pálivá
Tkáň – kůže
Párovým jinovým orgánem jsou plíce
Energetické maximum – 5 – 7 hod.

Klubu Energie v životě Luci Turečková přináší další tipy této nekonečné studnice TČM moudrosti, kterou se ženami sdílí. Klub je otevřen i pro Tebe, pokud chceš rozproudit svoji energii v životě. Je možné si za Luci dojít i pro radu do brněnské lékárny Spielberk, kde má mnoho produktů z homeopatie, tkáňových solí a Rescue krizových esencí.

Lucie Turečková
Jsem lékárnice a mojí vášní je zdraví a vše okolo něj. Ráda propojuji alternativní směry jako je tradiční čínská medicína, homeopatie, tkáňové soli a bachovy květové esence s klasickou a přírodní medicínou. Fascinují mě souvislosti mezi tělem, myslí a duší a stále se nadšeně učím něčemu novému.
Komentáře