Moudrost těla

Taky se Vám občas stane, že něco víte, máte načteno, chápete a rozumíte, jenomže ve skutečnosti je to pořád nějak vzdálené tomu, jak to máme ve svém běžném každodenním životě? 

Pamatuji si dobu, kdy jsme s dětmi při odpoledním uspávání téměř pokaždé odpadli jako první, těšili jsme se na večer, abychom mohli jít spát. Vykopat se ráno z postele však bylo spíše za trest a přemýšlet o nějakém tvoření a “práci” na sobě na to nebylo pomyšlení. Sem tam jsem shlédla nějaké inspirativní video, něco načetla, ale to mi energii nezvedlo dlouhodobě.

Jsem od přírody veselá duše a celkově vzato to asi nebylo zase tak moc tragické jak to asi zní, ale únava byla veliká a velice často byl znát i psychický pokles z toho, co se u nás neustále řešilo, navracelo a trápilo nás – astmatické obtíže a ekzém u naší tehdy dvouleté Viktorky.

Ohlédnu se ještě malinko v čase…

Od doby co si z dětství vzpomínám mě bavilo zjišťovat informace o našem těle, neustále jsem chtěla vědět, jak co funguje a proč tomu tak je a proč je někdo nemocný a jiný zdravý, kdo co dělá jinak? Pozorovala jsem, jak se mi a všem okolo postupně zacelovaly ranky, odřeniny, hojily spáleniny, jak se tělo regeneruje.
Nakonec jsem šla studovat obor, který mi pomohl objasnit v nás probíhající děje na buněčné úrovni, tvorbu ENERGIE a prohloubil moji už tak velikou fascinaci a touhu porozumět tomu niternímu světu v nás, protože to je součást nás, to jsme MY, to je ŽIVOT, který začíná u jedné jediné buňky, bez které by to nešlo a “pokračuje” to dokonalou souhrou trilionů našich buněk včetně mikrobů, kteří ovlivňují náš genom, trávení, chutě, imunitu, kvalitu sliznic, tvorbu hormonů a neurotransmiterů atd. A takto bych mohla pokračovat dál, souhlasím s tím, že “všechno souvisí se vším, všechno ovlivňuje všechno a zároveň všechno je ovlivňováno vším” – protože ať se zaměříme na jakýkoliv orgán, tkáň nebo soustavu, můžeme ji propojit s jinou a tak mám moc ráda i komplexní přístup k tělu, kdy se nedíváme na jednotlivé orgány odtrženě, ale pohlížíme na tělo jako na celek a bereme v úvahu i vlivy prostředí, emoce, mysl i myšlenky, výživu.

Zpět k životadárné ENERGII

Tvoří se z energie chemických vazeb z potravy, která je uložena do energeticky bohatých sloučenin v buňkách, k tomu je potřeba celá řada enzymů a ty zase potřebují ionty kovů – minerály, stopové prvky, vitamíny.
Jenomže co s tou vší teorií, když je malá dušná, nemůže popadnout dech, často ji trápí laryngitida a ekzém má všude po těle? Jak můžu navyšovat naši a její energii?

Zkouším, hledám cesty, pracuji na sobě, zvolňuji, důvěřuji, ale stále jsem máma, která vidí drobečka, jak se nemůže nadechnout a dýchala by za něj…a to jdou všechny naučené teorie stranou, k čemu mi je vědět, co v těle jak probíhá, když malinké nemůžu pomoci? Něco mi pořád chybělo a nesedělo…

Začala jsem se více obracet k sobě a k tomu, jak to vnímám já, co mi sedí a začala jsem více naslouchat srdci, které mi hlásilo, že nechci den co den dávat Viktorce syntetické látky, které mají spoustu možných vedlejších účinků a nehodlala jsem se smířit s tím, že bude astmatička, protože “možná” zdědila dispozice…dispozice možná zdědila, ale geny nás ovlivňují jen asi z 5 %, “zbytek” tj, 95 % je na nás! Tělo nejde proti nám, je to náš moudrý parťák a jen se nám snaží dát něco najevo, něco, kvůli čemu se vychyluje ze své rovnováhy, homeostázy. Cítila jsem posun, když jsem ji předala zodpovědnost, nicméně dušnost se objevila při každém nachlazení.

A je to tady….naše moudré tělo

Pak se mé srdce setkalo s Luci Ratajskou, Energií v životě a hloubkovou výživou. Cítila jsem silné volání, začala se zajímat a pak mi to vše začalo dávat takový smysl…ANOOOO, vždyť to naše tělo je MOUDRÉ a přesně VÍ jak si pomoci, ale potřebuje na to PROSTŘEDKY, potřebuje být vyživené, aby se mohlo narovnat, nastartovat všechny ochranné, regenerační a reparační mechanismy, zredukovat tvorbu pro-zánětlivých látek, podpořit imunitní reakce, CELISTVĚ SE OBNOVIT – buňky se tvoří stále nové, takže máme “neustále” novou šanci, pokud jim trošku pomůžeme a podpoříme.

POTŘEBUJEME buňky, které jsou schopny NAPLNO FUNGOVAT A PLNIT SVÉ FUNKCE, nejenom přežívat, potřebujeme je jako spolupracanty, na které je spoleh, kteří nás podrží, když je třeba…a tady to parťáctví se pak otiskne do naší mysli i duše, protože mysl vede tělo a i naopak, tělo ovlivňuje mysl a tak vyživené tělo je základem pro spokojenou mysl.

Zjistila jsem, že to co mi „nesedělo a chybělo“ bylo uvědomění si a z větší části i přijetí toho, že půda je opravdu již hodně vyčerpaná a neobsahuje tolik vitaminů, minerálů a stopových prvků, aby se mohly v dostatečné míře dostat do pěstovaných plodin a následně do nás.
Od té doby jásám, protože to je přesně ten dílek, který mi chyběl k těm všem teoretickým znalostem. Když má tělo kromě makroživin (bílkoviny, tuky, sacharidy) i mikroživiny – všechny potřebné vitamíny, minerály, stopové prvky, tak může pracovat naplno, může doplnit zásoby, napomoci buňkám, tkáním a celému organismu v opravě, obraně před nežádoucími
patogeny, před oxidací buněk, při přeměně odpadních produktů a jejich vyloučení z těla, při tvorbě hormonů, signálních molekul, přenosu signálů, zpracování živin a procesech jako učení, paměť, zapamatování si atd.

Schopnost SEBEOPRAVY a REGENERACE je nám přirozená, jen dochází vlivem prostředí, znečištění, stresových faktorů, reaktivních kyslíkatých radikálů, nedostatečného obsahu živin v půdě a potažmo ve stravě, stárnutí atp. k tomu, že tělo občas musí najet na režim, aby splnilo základní požadavky, “přežilo.”
Naše tělo hraje v jedné náááádherné symfonii, kdy vše dohromady ladí a každý tón je závislý na intervenci každé jediné buňky v těle. A každá přesně ví, co má dělat. Moudrost je zabudovaná v každé jednotlivé buňce. Vyživené tělo využívá potenciál každé takové vyživené moudré buňky, nemusí nikde šetřit energií, pomáhá nám zvládat stresové situace, podrží psychiku, napomůže radosti, síle a vnitřnímu klidu.

Dovolím si vrátit se k našemu příběhu

Když jsme viděli, co výživa dělá u Viktorky, vyzkoušeli jsme výživu sami a cítili, jak se nám navýšila energie a urovnalo se několik dalších věcí, které jsem již šoupla do šuplíku “tak už to asi má být a nikdo neví co s tím”. Jsem ráda, že jsem tento šuplík mohla otevřít a pěkně vyklidit a uvolnit místo pro radostnější záležitosti. 

Naše tělo je dokonalé, moudré, naprosto přesně ví co je pro něj nejvhodnější a pokud mu dopřejeme veškeré makro i mikro-složky, tvoří se tak potřebná ENERGIE, která nám v těle proudí, přeměňuje se, zajišťuje základní pochody i náš vnitřní POCIT ENERGIE. To že ENERGII MÁÁÁÁME, CÍTÍME JI a VNÍMÁME, ZÁŘÍME je prostě nááádherný pocit úplnosti a toho, jak to příroda asi zamýšlela 🙂 a pak už se s energií vrháme na další aspekty – fyzické, psychické, emoční, máme chuť tvořit, jásat, tančit, milovat, smát se, meditovat…

VYŽIVENÉ TĚLO může být jedním z dílků cesty k naší energii, radosti a zdraví a my můžeme lépe vyslyšet přání a touhy našeho jedinečného MOUDRÉHO TĚLA.
HLOUBKOVÁ VÝŽIVA se stala mojí vášní a jako Ambassadorka Energie v životě ji s radostí hrdě šířím do světa.
Pokud v srdci cítíte volání po výživě, můžete mi napsat nebo se podívat na více informací či se přihlásit ke konzultaci zdarma.

S láskou Marcelka Hrdá

Lucka Ratajská
Zvu Tě k niterní radosti v každodennosti a to formou online programů, živých setkání a pobytů pro ženy i mámy a děti. Na vlnu radosti se můžeš naladit i Kartami Radosti, které letos vyšly v eko verzi. Tvá niterní radost může roztančit nejen Tvé tělo, ale celý Tvůj život... Znáš to tiché blaho, kdy cítíš, že vše je jak má být? To ťuká radost na Tvé srdce...
Komentáře