Tradiční čínská medicína – perikard

Perikard (osrdečník) náleží k elementu ohně a je párovým orgánem trojitého zářiče. Jako obal okolo srdce jej chrání před vnějšími škodlivými vlivy (např. horko a chlad) a zabraňuje jim, aby postihly přímo srdce a vnikly do něj. Tedy cokoliv, co postihne srdce, zákonitě nejprve postihne i perikard.

Srdce je svrchovaný vládce všech orgánů a je sídlem ducha Shen (šen). Na blaho srdce dohlíží právě perikard. Funkce perikardu jako orgánu je velmi podobná funkci srdce, řídí krev a cévy, a možná proto si o něm ve starých spisech příliš nepřečteme.

Perikard je z energetického pohledu něco jako napojení těla na duši. Dokud děláme, co nás baví a naplňuje, zpravidla nemáme s perikardem žádný problém. Jakmile jdeme přes sebe a začneme dělat to, co se od nás očekává beze smyslu a prospěchu pro sebe sama, nastává disharmonie. A když to bude trvat dost dlouhou dobu, tři zářiče (ty jsou něco jako vykonavatel perikardu) uzavřou energii těla a pak se budeme cítit vyhořelé, „bez šťávy” nebo „bez náboje”. Nastane apatie a stav nic nemá smysl a nic nás nebaví.

Maximum energie nám v perikardu proudí mezi 19 a 21 hodinou. Je to ideální doba na péči o naše vztahy

Říká se, že perikard je orgánem vztahů – k okolí i sama k sobě. Avšak citová zranění způsobená v této době mají sílu a dlouho trvá, než přebolí.

Perikard stravou podpoříme velmi podobně jako srdce. V parném létě nám prospějí spíše osvěžující a ochlazující potraviny nahořklé chuti. Můžeme si dopřávat dosyta různé saláty, zeleninové přílohy a hojnost ovoce.

Z doplňků stravy můžeme srdce/perikard a celkově krevní oběh podpořit přípravky s omega-3 mastnými kyselinami, koenzymem Q10, žen-šenem, reishi nebo rakytníkovým olejem.

Vládnoucí element – oheň
Emoce – radost
Barva – červená až oranžová
Chuť – hořká
Párovým jangovým orgánem je trojitý zářič (ohřívač)

Klubu Energie v životě Luci Turečková přináší další tipy této nekonečné studnice TČM moudrosti, kterou se ženami sdílí. Klub je otevřen i pro Tebe, pokud chceš rozproudit svoji energii v životě. Je možné si za Luci dojít i pro radu do brněnské lékárny Spielberk, kde má mnoho produktů z homeopatie, tkáňových solí a Rescue krizových esencí.

Lucie Turečková
Jsem lékárnice a mojí vášní je zdraví a vše okolo něj. Ráda propojuji alternativní směry jako je tradiční čínská medicína, homeopatie, tkáňové soli a bachovy květové esence s klasickou a přírodní medicínou. Fascinují mě souvislosti mezi tělem, myslí a duší a stále se nadšeně učím něčemu novému.
Komentáře