Tradiční čínská medicína – slezina/slinivka

Hlavním úkolem sleziny je, spolu se žaludkem, řídit trávicí proces. Slezina napomáhá rozkládat potravu a část z ní přeměňuje na jemnou esenci, kterou v sobě uschovává a dále rozvádí po celém těle. Tato esence vyživuje a doplňuje krev. Proto slezina odpovídá i za tvorbu krve a představuje zdroj hybné životní síly.

Slezina řídí přepravu a přeměňování potravy. Na těchto procesech se podílí i další orgány. Potrava se začíná trávit v žaludku a dále v tenkém střevě, kde se začne oddělovat čisté od kalného. Za hlavní  sílu je považována energie sleziny, která vyrábí jemnou esenci, a ta je energií sleziny vynášena vzhůru do plic a odtud do srdce. Ze srdce je tato energie společně s krví rozváděna do celého těla. Funkce sleziny má zásadní význam pro chod celého organizmu.

Slezina představuje zdroj hybné životní síly.

Slezina také řídí proces vstřebávání a přeměny tekutin na esenci, kterou podobně jako esenci z potravy posílá do ostatních částí těla. Nadbytečnou část tekutin dopravuje do ledvin, které ji přeměňují pomocí své energie v moč a odvádějí do močového měchýře a odtud ven. Slezina tedy odpovídá za rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Slezina samotná je jinové povahy a vyznačuje se zvýšenou citlivostí na vlhko a nadměrný příjem tekutin a vlhkých potravin ji poškozuje. Z nadměrné vlhkosti může dojít k jejímu oslabení, následkem čehož vznikají vodnaté otoky ve vzdálenějších částech těla (nohy, ruce). Vodnaté otoky jsou tedy nejčastěji způsobeny prázdnotou sleziny a ledvin. Tyto stavy se nejčastěji řeší bylinami hořké a teplé povahy, které náleží k prvku ohně, protože z něj se rodí země a posílením ohně se posílí jang sleziny a tím dojde k vysušení nadměrné jin a nastolení rovnováhy.

Slezina řídí krvetvorbu a udržuje tok krve v cévách. Zdrojem krvetvorby je potrava, respektive z potravy vytvářená esence. Pokud je funkce sleziny správná, je zdravá i krev. Pokud je slezina oslabená, produkuje méně kvalitní esence a bude ubývat i krevní tekutina a zhorší se její parametry. Projevem nedostatku může být např. bledost, nadměrná tvorba modřin, silná menstruace a časté krvácení z nosu.

Slezina řídí svalstvo a končetiny, při oslabení sleziny se zhoršuje kvalita energie i krve a následně i kvalita svalstva. To se může projevit únavou a úbytkem svalové hmoty.

Cit, který se pojí se slezinou, je přemýšlení, zádumčivost a přemítání.

Kondice sleziny se projevuje na rtech, když je energie sleziny dostatečná, rty mají svěží vzhled a zdravou červenou barvu. V opačném případě jsou bledé a ochablé, mohou být popraskané nebo namodralé. Stav sleziny se také odráží v chuti k jídlu. Oslabená energie sleziny se často projevuje zvýšenou chutí na sladká jídla.

Citem sleziny je přemýšlení, zádumčivost a přemítání. Tady se činnost sleziny spojuje se srdcem, protože srdce je sídlem vědomí ducha. Jejich spolupráce spočívá v tom, že myšlení se vytváří ve slezině jako první impulz a dokončuje se v srdci. Silný emoční tlak se přenáší na kvalitu energie sleziny v oblasti středního zářiče, který je také spjat s činností sleziny. Energie sleziny nebude moci volně proudit, oslabí se její funkce a projeví se na poruchách trávení, nechutenství, nadýmání. Mohou ale vznikat i závratě, zatmění před očima, bušení srdce.

Jak už v TČM víme, všechno souvisí se vším a u jídla vše začíná, může být naším každodenním jedem nebo lékem.

KREV

Krev je jinová tekutina, která se tvoří ve slezině, uchovává se v játrech a pomocí energie srdce je rozváděna do celého těla. Přináší k našim buňkám výživu, vitamíny, minerály, hormony a další látky. Na všechny tyto procesy dohlíží ledviny. Když je výživa a krev nedostatečná, doplní ji ledviny svou esencí a tím se postupně vyčerpávají a když se to děje často, tak z toho vyplývají do budoucna jen samé problémy. Proto je důležité dbát co nejvíce o správnou výživu sleziny a krve.

Projevy nedostatku krve:

Může jít například o brnění v končetinách, mravenčení, mžitky před očima, křeče ve svalech, slabou menstruaci, ztrátu menstruace, suché vlasy, padání vlasů, závratě, bušení srdce, slabost, tíhu v končetinách, nespavost, rušivé sny, únavu, celkovou bledost, bledé rty atd.

Krev vyživují tyto potraviny:

Hovězí, králičí, slepičí a kachní maso, játra a vývar, zvěřina, žloutky, losos, čočka, fazole, kořenová zelenina jako mrkev a pastinák, červená řepa, lískové oříšky, pistácie, piniové oříšky, melasa, švestky, borůvky, ostružiny, arónie, meruňky, datle, fíky, brokolice, kapusta, špenát, avokádo a také červené víno.

Vládnoucí element – země
Emoce – přemítání, nadměrné přemýšlení, dumání
Barva – oranžová, okrová a žlutá
Chuť – sladká
Tkáň – svaly
Smyslový orgán – ústa (rty)
Párovým jangovým orgánem je žaludek
Energetické maximum  9 – 11 hod.

Klubu Energie v životě Luci Turečková přináší další tipy této nekonečné studnice TČM moudrosti, kterou se ženami sdílí. Klub je otevřen i pro Tebe, pokud chceš rozproudit svoji energii v životě. Je možné si za Luci dojít i pro radu do brněnské lékárny Spielberk, kde má mnoho produktů z homeopatie, tkáňových solí a Rescue krizových esencí.

Lucie Turečková
Jsem lékárnice a mojí vášní je zdraví a vše okolo něj. Ráda propojuji alternativní směry jako je tradiční čínská medicína, homeopatie, tkáňové soli a bachovy květové esence s klasickou a přírodní medicínou. Fascinují mě souvislosti mezi tělem, myslí a duší a stále se nadšeně učím něčemu novému.
Komentáře