Tradiční čínská medicína – tenké střevo

Podle TČM je v červnu nejcitlivějším orgánem tenké střevo, maximu energie v něm proudí mezi 13 a 15 hodinou, naopak minimum mezi 1 a 3 hodinou ranní.

Podle čínské medicíny funkce tenkého střeva spočívá v oddělování čistého od nečistého, jinými slovy oddělování použitelné části potravy od nepoužitelné. Pojem čisté označuje jemné esenciální látky poskytující výživu pro organismus, zatímco nečisté (kalné) znamená nestrávené a pro tělo již nepotřebné zbytky, které z něho odcházejí. Tenké střevo při trávení potravy současně provádí jejich přeměnu a jeho činností vznikají tři základní produkty. Esence požité stravy a tekutin, nepotřebné zbytky tuhé stravy a odpadové zbytky tekutin.

Funkcí tenkého střeva je dle TČM oddělování čistého od nečistého.

Esence, čili čisté, je dopravováno pomocí energie sleziny do plic a srdce a odtud do krve, která ji roznáší po těle. Nespotřebovaná strava a tekutiny, čili kalné, klesají dolů, tuhý odpad vstupuje do tlustého střeva a odchází přes konečník ven a tekutý odpad se za pomoci energie trojitého zářiče a ledvin shromažďuje v močovém měchýři a odtud je vylučován močí.

Když se tento proces naruší, většinou v důsledku nevhodné stravy působením vlhkého chladu nebo vlhké horkosti, naruší se trávicí funkce tenkého střeva. Kalné a čisté se správně neoddělují, mísí se a z nedokonale strávené potravy vznikají problémy jako je bolest pod žebry, nadýmání a řídká stolice. Když dojde k přílišnému nárůstu ohně srdce z emočního přetlaku, přesune se oheň ze srdce do tenkého střeva a odtud po smíchání s tekutinou až do močového měchýře, kde může dojít k řezání a pálení při močení a ztmavnutí moči.

Tenké střevo se nazývá “mozkem břicha”.

Tenké střevo zodpovídá za rozlišování čistého a nečistého nejen na hmotné úrovni, ale také mentální. Nazývá se ,,mozkem břicha”. V životě je velmi důležité poznat, co je skutečně čisté a nečisté, potřebné a nepotřebné – jinak řečeno, kde jsou naše priority. Pokud není tenké střevo v rovnováze, člověk může mít protichůdné názory, mít v sobě zmatek a chovat se nepředvídatelně. Následkem toho se mohou objevovat další pocity jako smutek, frustrace, nedostatek radosti, kritické chování, naivita atd.

Vládnoucí element – oheň
Emoce – radost
Barva – červená
Chuť – hořká


Párovým jinovým orgánem je srdce.

Klubu Energie v životě Luci Turečková přináší další tipy této nekonečné studnice TČM moudrosti, kterou se ženami sdílí. Klub je otevřen i pro Tebe, pokud chceš rozproudit svoji energii v životě. Je možné si za Luci dojít i pro radu do brněnské lékárny Spielberk, kde má mnoho produktů z homeopatie, tkáňových solí a Rescue krizových esencí.

Lucie Turečková
Jsem lékárnice a mojí vášní je zdraví a vše okolo něj. Ráda propojuji alternativní směry jako je tradiční čínská medicína, homeopatie, tkáňové soli a bachovy květové esence s klasickou a přírodní medicínou. Fascinují mě souvislosti mezi tělem, myslí a duší a stále se nadšeně učím něčemu novému.
Komentáře