Tradiční čínská medicína – Trojitý zářič (ohřívač)

Srpen je obdobím, kdy sice ještě panuje oheň, ale vládu už bude postupně přebírat země a ohnivou červenou a oranžovou barvu tak začnou střídat zemitější odstíny. Podle biologických ročních období již začalo v polovině července pozdní léto, takže je vhodné více myslet na stravu a dopřát si hojnost obilovin, zeleniny, dýně, cukety a vyhnout se přemíry mléčných produktů.

Pod pojmem trojitý zářič si tradiční čínská medicína představuje trojité řídící centrum organismu, které je zodpovědné za správné a volné proudění životadárné energie čchi. Jde v podstatě o nehmotný orgán. Zahrnuje horní (plíce a srdce), střední (slezina, žaludek, játra a žlučník) a dolní (ledviny, močový měchýř a tlusté střevo) části těla na energetické úrovni.

Trojitý zářič je prostředníkem, jímž je hybná životní síla roznášena po těle.

Slovo vyzařovat v názvu odkazuje na prvopočáteční energii, neboť trojitý zářič je prostředníkem, takovým kanálem, jímž je tato hybná životní síla roznášena po těle. Prvopočáteční energie je transformována z prenatální esence uchovávané v ledvinách a odtud je transportována cestami trojitého zářiče. Úkolem trojitého zářiče je přepravovat právě tuto energii do prostředního zářiče, kde je doplňována o energii z potravy. V horní části trojitého zářiče je pak ještě doplněna o energii, kterou získáváme dýcháním.

Horní zářič je jako mlha

Tento zářič souvisí především s činností plic a srdce. Podporuje jejich příslušné distribuční funkce, podílí se na rozptylování ochranné čchi z plic na povrch těla, a tedy i na jeho zateplování a dále na rozvodu vyživující čchi. Tato čchi padá jako mlha z horního zářiče do celého organismu.

Prostřední zářič je jako mokřad

Tento zářič souvisí s trávicími procesy spojenými s činností sleziny, žaludku, ale i jater a žlučníku. Čchi prostředního zářiče podporuje rozkládání a zažívání trávené potravy, čili tvorbu a obnovování čchi a krve, jakož i jejich distribuci. Je ústředním článkem jejích vzestupných a sestupných pohybů, protože v této oblasti je prvotně oddělováno čisté od kalného.

Spodní zářič je jako kanál

Nejspodnější ze tří zářičů je funkčně spojen s ledvinami, močovým měchýřem, tenkým a tlustým střevem. S jeho podporou se uskutečňuje další oddělování čistého od kalného, tentokrát už s tvorbou konečných odpadových produktů – moče a stolice.

Trojitý zářič je v podstatě shodný s tím, co se v čchi-kungu nazývá tan-tchieny, elixírová pole, případně v józe čakry. Jde tedy o energetická centra, nacházející se právě v oblastech, kam čínská medicína umísťuje tři zářiče, tím pádem také úzce souvisí s žlázami s vnitřní sekrecí, které mají na starosti hormonální rovnováhu v našem těle.

Vládnoucí element – oheň
Emoce – radost
Barva – oranžová
Chuť – hořká
Párovým jinovým orgánem je perikard

Klubu Energie v životě Luci Turečková přináší další tipy této nekonečné studnice TČM moudrosti, kterou se ženami sdílí. Klub je otevřen i pro Tebe, pokud chceš rozproudit svoji energii v životě. Je možné si za Luci dojít i pro radu do brněnské lékárny Spielberk, kde má mnoho produktů z homeopatie, tkáňových solí a Rescue krizových esencí.

Lucie Turečková
Jsem lékárnice a mojí vášní je zdraví a vše okolo něj. Ráda propojuji alternativní směry jako je tradiční čínská medicína, homeopatie, tkáňové soli a bachovy květové esence s klasickou a přírodní medicínou. Fascinují mě souvislosti mezi tělem, myslí a duší a stále se nadšeně učím něčemu novému.
Komentáře