Tradiční čínská medicína – žlučník

V březnu je dle tradiční čínské medicíny nejvíce náchylným orgánem žlučník. Už cítíme a vidíme, že naplno přichází jaro, všechno raší, pučí a roste. Do nadvlády se dostává element dřeva a k němu se přiřazuje nejen jaro, ale i východ, ráno, dětství, vítr, originalita, kreativita, vysoká inteligence a schopnost něco začít. Na druhou stranu je tu roztěkanost, sklon k nepořádnosti a někdy neschopnost dotáhnout věci do konce.

Lidé s neharmonickými orgány dřeva bývají často náladoví, choleričtí a mají tendence k výbuchům vzteku. U žen se to může často projevovat typickým premenstruačním syndromem.

Zdravému fungování jater a žlučníku prospívají potraviny s kyselou chutí, obzvlášť kvašená zelenina pickles a kysané zelí, dále klíčky všeho druhu a microgreens – řeřicha, brokolice, mangold, jetel, alfalfa, ředkvičky, klíčky čočky, fazolky mungo a další. Už si můžeme do stravy zařadit více čerstvé zeleniny ve formě salátů – polníček, listový salát, ale nezapomínáme i na krátce povařenou nebo napařenou zeleninu jako je brokolice, špenát, kapusta, kadeřávek, zelí a růžičková kapusta.

Z obilovin prospívá žlučníku špalda a výrobky z ní jako je kuskus a bulgur. Z ovoce jsou to maliny, kyselá jablka, rybíz, borůvky, brusinky, angrešt (tady asi musíme sáhnout do svých zavařených zásob a nebo do mrazáku) a citrusy – mandarinky, citrony a pomeranče. Z masa prospívá játrům a žlučníku především kachní maso a v malé míře i mléčné výrobky jako kefír, zákys, tvaroh a čerstvé sýry.

Zdravému fungování jater prospívají potraviny s kyselou chutí, obzvlášť kvašená zelenina, klíčky a microgreens.

U lidí chladného typu s oslabenými ledvinami však opatrně! Klidně si dál můžeme dopřávat stravu vhodnou pro slezinu a ledviny a pomalu přidávat výše doporučené a poslouchat svoje tělo.

Z nápojů popíjíme šípkový, ibiškový, meduňkový a slézový čaj, také zelené čaje Bancha a Kukicha a také tibi nápoj nebo kombuchu. Skvělé na jarní očistu jsou řasy chlorella, spirulina a  nebo mladý zelený ječmen. Jako specialitu ze zdravé výživy můžeme vyzkoušet švestečky umeboši a umeocet, u umeoctu jsou výborné zálivky na saláty.

Dráha žlučníku inklinuje spíše k plnosti a je potřeba pravidelně upouštět energii, aby se příliš nehromadila a nezpůsobovala bolesti. K projevům plnosti patří bolesti hlavy, migrény, tenze před menstruací, výbuchy hněvu a náladovost. Orgány dřeva potřebují pohyb a nesnesou stagnaci a nečinnost.

Vládnoucí element – dřevo
Emoce – vztek a hněv
Barva – zelená a modrozelená
Chuť – kyselkavá a kyselá
Tkáň – šlachy a nehty
Smyslový orgán – oči
Párovým jinovým orgánem jsou játra
Energetické maximu – 23 – 1 hodina ranní

Dále se k elementu dřevo přiřazuje šíje, krční páteř a bérce.

Klubu Energie v životě Luci Turečková přináší další tipy této nekonečné studnice TČM moudrosti, kterou se ženami sdílí. Klub je otevřen i pro Tebe, pokud chceš rozproudit svoji energii v životě. Je možné si za Luci dojít i pro radu do brněnské lékárny Spielberk, kde má mnoho produktů z homeopatie, tkáňových solí a Rescue krizových esencí..

Lucie Turečková
Jsem lékárnice a mojí vášní je zdraví a vše okolo něj. Ráda propojuji alternativní směry jako je tradiční čínská medicína, homeopatie, tkáňové soli a bachovy květové esence s klasickou a přírodní medicínou. Fascinují mě souvislosti mezi tělem, myslí a duší a stále se nadšeně učím něčemu novému.
Komentáře