Tradiční čínská medicína

Image by dashu83 on Freepik

Vše souvisí se vším a tisíce let staré a léty prověřené učení nám mohou pomoci v kráčení na naší cestě k rovnováze. Jedno z těchto učení je pro mě tradiční čínská medicína. Víte, že diagnostika z jazyka vznikla díky tomu, že se lékaři nesměli dotknout těla císařů? Stejně jako z našeho oka, tak z našeho jazyka lze vyčíst obraz o našem těle. Nelze být oddělení od nějaké naší části a nelze být oddělení od celku… To je mystérium, které rozpoznáváme svým prohlubováním moudrosti života. Ovlivňuje nás prostředí, stejně jako my ovlivňujeme jej. Každá naše myšlenka a emoce má dopad na náš další příběh života, a zároveň nás moudrost života vede přesně tam, kde potřebujeme být…

Nelze být oddělení od nějaké naší části a nelze být oddělení od celku.

Na této cestě zažíváme různé fáze, které se vlní jako sinusoida, nebo horská dráha, chcete-li. My můžeme svým zkoumáním podstaty a rozšiřováním vnitřního klidu zmenšovat rozptyl těchto vln. Možná se můžeme dostat až k rovině, která přináší úplný klid… kdo ví 🙂 Každopádně k projití stíny, k integraci vrcholů a přijetí všech fází života nám může pomoci právě něco, o co se můžeme opřít… pro každého z nás to může být něco jiného a stojí za to se otevřít zkoumání, co přináší vnější oporu pro vnitřní sílu právě mně.

Tradiční čínskou medicínu a jejich pět elementů jsem začala zkoumat před více jak patnácti lety, a dodnes se k ní vracím, když se příliš vychýlím z rovnováhy co se týká energie těla. Je v ní mnoho moudrosti a podpory nejen na fyzické rovině, ale z pohledu energetického. Protože TČM mám moc ráda, jsem vděčná, že Luci Turečková přijala mou nabídku přispívat nejen do Klubu Energie v životě. Díky tomu budete moci každý měsíc číst její řádky a nechat se inspirovat – doufejme, podpořit – přejeme si, a možná i otevřít novým možnostem.

My jsme v týmu nazvaly Luci vědomou lékárnicí, protože přijít do lékárny, kde stojí někdo, kdo miluje byliny, homeopatii, vyzná se i v tkáňových solích a ještě vidí souvislosti z pohledu TČM, to prostě chceme… Kéž je taková otevřená lékárna každá… Vždy když mě přepadne chmur z hrubosti tohoto světa, vzpomenu si (dřív nebo později) na tyto věci, které se tolik proměnily za posledních pár let… Protože v tématu vědomého života jsem už téměř 18 let, nějaký náhled už mám 🙂

A teď už předávám slovo Luci a TČM. Hlouběji a konkrétněji předává Luci téma TČM v Klubu Energie v životě, kde se snoubí s hlavním tématem kola roku, slovanských svátků, slovanských bohyní, slovanských run, místních divokých rostlin i energetickou podporou originálních mandal na každý měsíc… více info, najdeš TUDY.

Tradiční čínská medicína si ke mně našla cestu před 15 lety skrze vlastní potíže a postupně se stala neoddělitelnou součástí mého života. Nejvíce mě fascinuje komplexní přístup k člověku od stravování, cvičení, masáží až po všeobecně známou akupunkturu.

Tradiční čínská medicína (TČM) je ucelený komplex preventivních, diagnostických a léčebných metod. Zahrnuje tělesná cvičení (tchai-ti, čchi-kung), dechová cvičení, masáže (tuina, guasha), baňkování, moxu, akupresuru, akupunkturu, pulzovou diagnostiku, diagnostiku podle jazyka, léčbu bylinami a v neposlední řadě dietetiku – stravování sestavené na míru podle konstituce člověka, ročního období a podnebného pásma.

ÚNOR – ledviny

  • Vládnoucí element – voda
  • Emoce – strach
  • Barva – tmavě modráčerná
  • Chuť – slaná
  • Tkáň – kosti a  zuby
  • Smyslový orgán – uši
  • Párovým jangovým orgánem je močový měchýř
  • Energetické maximu – 17-19 hod.

V měsíci únoru jsou nejvíce ohroženým orgánem ledviny. Podobně jako močový měchýř jsou velmi citlivé na prochladnutí.

Ledviny jsou plným párovým jinovým orgánem. Podle TČM jsou považovány za jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla, pramenem života a kořenem jin-jangu vnitřních orgánů. Je to dáno tím, že v nich sídlí vrozená životní energie neboli esence Jing, která nám byla dána od našich rodičů, a která nám umožňuje růst a vyvíjet se. Je zdrojem krve a obranné energie a umožňuje rozmnožování. Esence Jing je zdrojem životní energie. Tato energie je v podstatě na vrcholu v době, kdy se narodíme a postupem času nám ubývá, slábne a až se vyčerpá, umíráme. Je jen a jen na nás  jestli si ji uchráníme co nejdéle. Nejvíce se jí ztrácí hýřivým životním stylem, který jde do extrémů. Ponocováním, nedostatkem spánku, nadměrnou fyzickou prací, ale i leností, přejídáním, hladověním a sexuálními excesy, u mužů také častou ejakulací (proto se v taoismu a tantře doporučuje orgasmus bez ejakulace).

Dle TČM jsou ledviny považovány za jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla.

Pro ledviny je ideální všeho s mírou. Potřebují pravidelně doplňovat jak jin (strava, tekutiny, byliny), tak i jang (teplo, moxa, byliny), být v harmonii a tím zajistit, aby se nevyčerpávala nadměrně esence Jing.

Ze stravy ledvinám lahodí dlouze vařená a pečená jídla, vývary, kořenová zelenina a z luštěnin hlavně fazole, které ledviny připomínají i tvarem. Velmi posilující jsou drobné fazole adzuki, dále obiloviny, kvalitní oleje a tuky, ořechy a semena. Ideální jsou teplé polévky, klidně i k snídani. Vynikající je například miso polévka s mořskou řasou.

Ledviny jsou na vrcholu své energie mezi 17-19 hodinou, kdy vylučují nejvíce škodlivých látek v podobě moči a proto je vhodné v tuto dobu hodně pít teplou vodu a bylinné čaje. Vynikající na pročištění ledvin je například Jančův ledvinový čaj.

Oslabené ledviny se ozývají často jako bolesti v bedrech, časté močení, únava a také bývají velmi často i studené ruce a nohy. Varovným signálem může být i nadměrná kazivost zubů, vypadávání a předčasné šedivění vlasů, oslabená sexuální aktivita, osteoporóza a pískání v uších.

Ze stravy ledvinám lahodí dlouze vařená a pečená jídla, vývary kořenová zelenina a fazole.

Z čínských bylinných směsí je na posílení ledvin velmi vhodný Cordyceps, ten je unikátní tím, že posiluje nejen jin a jang ledvin, ale dokáže podpořit dokonce i esenci Jing.

Osvědčené směsi na doplnění jinu a jangu do ledvin jsou Tajemství zlaté skříňky (vhodné pro zimomřivé) a Slast uprostřed noci (vhodné hlavně pro muže).

V Klubu Energie v životě Luci Turečková přináší další tipy této nekonečné studnice TČM moudrosti, kterou se ženami sdílí. Klub je otevřen i pro Tebe, pokud chceš rozproudit svoji energii v životě. Je možné si za Luci dojít i pro radu do brněnské lékárny Spielberk, kde má mnoho produktů z homeopatie, tkáňových solí a Rescue krizových esencí.

Lucka Ratajská
Zvu Tě k niterní radosti v každodennosti a to formou online programů, živých setkání a pobytů pro ženy i mámy a děti. Na vlnu radosti se můžeš naladit i Kartami Radosti, které letos vyšly v eko verzi. Tvá niterní radost může roztančit nejen Tvé tělo, ale celý Tvůj život... Znáš to tiché blaho, kdy cítíš, že vše je jak má být? To ťuká radost na Tvé srdce...
Komentáře