Killing me softly…

Cítíš v posledních dnech/týdnech častěji splín, smutek, nebo i napětí a ježatost bez zjevných příčin?

Ozývají se témata, ve kterých Ti není úplně fajn a Ty se ptáš: “Kam směřuji dál?”

Konec roku, Advent, Slunovrat, to vše nás zve ke ztišení, rekapitulaci a přijmutí vlastní tmy… Jen skrze tmu můžeme doopravdy prohlédnout do vlastního světla, své síly a darů. Všechny jsme rády zářivé, usměvavé a pohodové…ale jak nám se sebou je, když zrovna slunce nesvítí, a my hledíme do vlastní tmy. Vždy můžeme utéct ven ke světýlkům, a pocitu, že je to tím, co se děje tam venku. Není těžké na to naskočit…shon, stres, dárky, protivný…kdokoliv. Můžeme pak počkat až “to” zase přejde…Nebo to celé uvidět jako možnost přijmutí se v celistvosti… opravdu ucítit, že bez tmy není světlo, a že právě ve tmě leží všechny ty poklady, které často hledáme venku…Ale jak je přes tu nepohodu uvidět? Jak ucítit ten vnitřní klid, když máme teď tak naloženo?

Mám pro Tebe několik mých tipů, jak vypustit napětí a naladit se na sebe

 • Buď hodně venku a v kontaktu s přírodou a v pohybu… Nemyslím tím kliky na louce, stačí chůze, protažení, hluboký dech uprostřed lesa.
 • Z hluboka a vědomě dýchej několikrát denně, klidně si nastav upomínku na telefonu a nadechuj klid a s výdechem nech odejít vše co už Ti neslouží. Tahle mini meditace dokáže zázraky.
 • Protáhni se několikrát denně ať jsi kdekoliv, můžeš spojit s bodem vědomého dýchání
 • Zapal si svíčku a koukej do jejího plamene, pokud máš krb, tak o to lépe… Udělej si čaj (já teď ujíždím na čokoládovém od Sonnentoru :)) zabal se do deky a pozoruj plamen aspoň 20 minut. Pokud ti bude mysl i tak těkat, vytvářet dramata a odvádět Tvoji pozornost, tak se začni soustředit na dech. Můžeš se soustředit třeba na špičku nosu, místo kudy vzduch přichází do tvého těla a kudy ho proměněný opouští zpátky ven… Zklidnění zaručeno 🙂
 • Dej si vanu plnou slané vody a můžeš to spojit s předchozím bodem hledění do plamenu. Nasyp do vany klidně celé kilo mořské soli.
 • Přímo do soli můžeš přikápnout pár kapek čistého esenciálního oleje a pak až rozpustit ve vaně.
 • Pokud už cítíš že na tebe něco leze, je vana 50/50 jestli ti pak bude hej, nebo to bude postel. Potom raději zvol solnou koupel nohou – vodu ideálně až po lýtka, soli tak čtvrt kila a esence třeba 3 kapky (dala bych prohřívací jako je tymián, borovice, mateřídouška) až vyndáš nohy z vody, ještě si je jemně promasíruj a pak šupky hupky do teplých ponožek 🙂
 • Jdi se každý večer podívat na měsíc a chvíli s ním pobuď. Věděla jsi, že měsíc/luna sjednocuje mužský i ženský princip?
 • Zastavuj se přes den a upřímně si odpověz jak se právě teď cítíš a přijmi to bez snahy o obbhajovu nebo chuti to okamžitě změnit.
 • Jdi sama do sauny, a v ledové vodě vydrž aspoň minutu s hlubokým dechem, a pak jen vnímej blaho, které do Tvého těla přichází.
 • Pokud nemůžeš praktikovat tipy venku, protože Tvé tělo volá po posteli a teplém čaji, často domů pouštěj čerstvý vzduch. Zapaluj svíčky, vonné tyčinky a vykuřovadla a nezapomeň je dostatečně vyvětrat. Zkus to vzít jako moment, kdy není nic důležitějšího než ty a knížka nebo ticho.
 • Vař si dlouho tažené vývary, přidej do nich mořské řady, já teď do každého ještě přidávám Obnovu základu
 • Jez pečenou a vařenou kořenovou zeleninu, která posílí Tvůj kořen
 • Posilni své tělo hloubkovou výživou, která je mojí podporou i v těchto dnech
 • Pokud pečuješ o nemocné děti, o to víc si dopřej zastavení i kdyby to bylo na pětiminutové mikrookamžiky (každou chvíli :)), a zkus zařadit některé z bodů výše. I když ti to možná přijde nekonečné, tak je to jen přechodná fáze a slunce zase vyjde 🙂
 • A možná ten nejhlavnější bod je SOUCIT. Soucit dělá zázraky, a moc doporučuji začít u sebe. Zahoď všechny představy o dokonalosti a přijmi, že i Tvůj stín je božský a dává Ti příležitost zakusit život ve své opravdovosti, a uvidět jedinečnost Tvého příběhu.

Když se opravdu ztišíme, pronikne do našeho srdce posvátno, které v sobě tento čas nese. Můžeme se setkat se sebou ve své autenticitě, se všemi výzvami které si neseme i se svou silou, díky které dokážeme projít skrze všechny své stíny.

Pokud máš pocit, že byl minulý rok opravdu rychlý, že se toho stalo mnoho a že je vše tak trochu mazec…myslím, že to není pocit… Je tomu tak… Procházíme všichni velikými změnami, v této změně je celá planeta, bytost na které máme to štěstí žít… Stáváme se citlivějšími, otevřenějšími, ale to přináší právě i ty momenty, kdy to není ejchuchu juchuchu, a my procházíme zkušenostmi, které jsou pro nás nové, emočně náročné a občas se jimi necháme pohltit.

Slunovrat toto vše zesiluje, protože světlo tam venku na chvíli odešlo, abychom pocítily sílu svého vnitřního světla, tak se ohlédněme za uplynulým obdobím pohledem lásky… Co nám tyto náročné chvíle přinesly krásného? Otevírání našeho srdce jde často přes bolest, přesto je to jedna z nejnádhernějších věcí, která se nám může stát…možná ta úpně nejkrásnější…

Posílám přání nám všem, abychom uvítaly tu malou smrt, kterou nám prosinec nabízí a naše symbolické znovuzrození, které všichni 24. 12. slavíme, bylo v pokoji a lásce.

Pokud se chceš přidat ke Slunovratovému rituálu, najdeš tady tipy, jak ho budeme slavit my…

S vděčností v srdci
Lu

Lucka Ratajská
Zvu Tě k niterní radosti v každodennosti a to formou online programů, živých setkání a pobytů pro ženy i mámy a děti. Na vlnu radosti se můžeš naladit i Kartami Radosti, které letos vyšly v eko verzi. Tvá niterní radost může roztančit nejen Tvé tělo, ale celý Tvůj život... Znáš to tiché blaho, kdy cítíš, že vše je jak má být? To ťuká radost na Tvé srdce...
Komentáře